Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Strategický výbor pro imigraci, hranice a azyl neformálně debatoval na Zbirohu

Ve dnech 5.–6. května 2009 proběhlo na zámku Zbiroh u Plzně neformální zasedání Strategického výboru pro imigraci, hranice a azyl. Tento výbor je po Radě ministrů vnitra a spravedlnosti a COREPER II nejvyšší úrovní Rady EU, kde se projednává problematika migrace, azylu a ochrany vnějších hranic. Přestože tento výbor zasedá pravidelně v Bruselu, je tradicí, že se jednou za předsednictví uskuteční zasedání na neformální bázi v předsednické zemi. Toto neformální zasedání je vhodnou příležitostí diskutovat závažná a strategická témata na vysoké úrovni, ale také možností pro předsednickou zemi představit delegacím z ostatních členských států EU něco z její tradice a kultury. 

Pro ČR jako novou předsednickou zemi bylo toto zasedání proto obzvláště důležité. Přípravný tým odboru azylové a migrační politiky MV ČR v čele s předsedkyní výboru JUDr. Andreou Fáberovou investoval několik týdnů do příprav programu, diskusních panelů, volnočasových aktivit i kulturního programu. Za ČR se akce zúčastnili nejen jednotliví experti MV ČR, ale také náměstkyně ministra vnitra pro evropské záležitosti Mgr. Lenka Ptáčková Melicharová, ředitel odboru azylové a migrační politiky PhDr. Tomáš Haišman a starosta města Zbirohu Jiří Pražský.
       
Hlavní témata, jimiž se účastníci z řad ředitelů imigračních úřadů členských zemí Evropské unie a schengenského prostoru zabývali, byla následující:

  • první azylový balíček neboli soubor legislativních návrhů na změnu přijímací směrnice, dublinského nařízení a nařízení o EURODAC;
  • nelegální migrace, konkrétně s důrazem na zneužívání povolení k pobytu a praktickou spolupráci v této oblasti;
  • readmise a vízové facilitace, neboli dohody s třetími zeměmi o navracení jejich občanů, kteří neoprávněně pobývají na území EU, a dohody o zjednodušení vydávání víz pro občany těchto zemí.

Tato akce je považována za úspěšnou především proto, že bylo během debat možno vyjasnit pozice členských států k některým zásadním otázkám, a mohl tak být určen směr, kterým se české a následující předsednictví budou v těchto jednotlivých problematikách dále ubírat. Její úspěch bylo nicméně také možno sledovat již během akce z pozitivních reakcí delegací na organizaci i program. 
    
   
Markéta Matlochová
Tisková mluvčí MV pro CZ PRES

Odkazy do noveho okna

Zbiroh 1

Zbiroh 1 

Detailní náhled

Zbiroh 2

Zbiroh 2 

Detailní náhled

Zbiroh 3

Zbiroh 3 

Detailní náhled

Zbiroh 4

Zbiroh 4 

Detailní náhled

Zbiroh 5

Zbiroh 5 

Detailní náhled

Zbiroh 6

Zbiroh 6 

Detailní náhled

Zbiroh 7

Zbiroh 7 

Detailní náhled

Zbiroh 8

Zbiroh 8 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem