Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Stanovení výkonnostních cílů sportovců je důležité pro kontrolu využívání prostředků rozpočtu resortu

Ministerstvo vnitra prostřednictvím rezortního centra sportu podporuje vybrané reprezentanty České republiky. Jen v minulém roce resort investoval do provozu a obsluhy sportovních areálů téměř 70 milionů korun. V příštím roce to bude kvůli krácení rozpočtu 47 milionů korun. 

Činnost sportovních center Ministerstev vnitra, obrany a školství je řízena zásadami, které v roce 2008 schválili příslušní náměstci těchto ministerstev. Tyto zásady mj. stanovují i povinnost vytvářet střednědobé i jednoroční plány umístění svých sportovců - zaměstnanců na vrcholných soutěžích, tedy počet medailí nebo množství sportovních rekordů.

Tato část je součástí rozpočtu Ministerstva vnitra už od roku 2007.

Proto Centrum sportu spolu se zástupci MŠMT, Českého olympijského výboru a příslušnými sportovními svazy podle zásad oponentury hodnotí každý rok výkony každého sportovce. "Výkonnostní cíle jsou důležitou motivací a kontrolou smysluplného využívání prostředků státního rozpočtu," uvedl ředitel Centra sportu Ministerstva vnitra Josef Nechutný s tím, že "uvedený plán vychází z kvalifikovaného odhadu i s přihlédnutím k předchozím výsledkům".

Ministerstvo vnitra ze své kapitoly hradí provoz a obsluhu jednotlivých sportovních areálů. Trenéři, sportovci a jejich příprava jsou pak financováni z prostředků MŠMT, které jsou poskytnuty Centru sportu prostřednictvím Ministerstva vnitra. Odměňování sportovců pak jednoznačně zohledňuje jejich umístění na vrcholných sportovních akcích (olympijské hry, mistrovství světa, mistrovství Evropy) a při nesplnění jejich výkonnostních cílů dochází ke snižování jejich platu.

Resort Ministerstva vnitra navíc těží z úzkého propojení přípravy špičkových sportovců s přípravou policistů a hasičů, která je pro tyto příslušníky ze zákona povinná a toto propojení je pro ministerstvo ekonomicky velmi přínosné.

Ministerstvo vnitra je hrdé na to, že jeho zaměstnanci jsou taková sportovní esa, jako je např. olympijská vítězka v rychlobruslení a nejlepší sportovkyně České republiky za minulý rok Martina Sáblíková, olympijská vítězka ve sportovní střelbě Kateřina Emmons nebo mistryně světa a rovněž olympijská medailistka ve slalomu, alpská lyžařka Šárka Záhrobská.

Stejně tak si lidé na Ministerstvu vnitra uvědomují, že aby sportovci mohli na mezinárodní scéně Českou republiku co nejlépe reprezentovat, je potřeba jim zajistit co nejlepší podmínky pro trénink.

V této vzájemné spolupráci chtějí představitelé resortu a samotní sportovci i nadále pokračovat.

  

Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations

  


1. prosince 2010

vytisknout  e-mailem