Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Sněmovna – jinak o zaměstnanosti

Poslanecká sněmovna podpořila ve středu 8. května novelu o zaměstnanosti, která mění mimo jiné pravidla pro výplatu podpory v nezaměstnanosti. Předloha je součástí vládní sociální reformy. Stěžejní změnou je právní úprava definice nelegální práce tak, aby případy nelegální práce byly lépe prokazatelné a aby bylo lépe možné odhalovat práce fyzickou osobou vykonávané mimo pracovněprávní vztahy, ačkoliv z charakteru vykonávané práce je zřejmé, že je konána závislá práce. Dále se navrhuje transformace kategorie osob zdravotně znevýhodněných, a tedy sloučení osob zdravotně postižených a osob zdravotně znevýhodněných do jedné skupiny, protože to umělé rozdělení mezi osoby zdravotně postižené a osoby zdravotně znevýhodněné už je překonáno.
 
Vláda navrhuje také úpravy podpory chráněných pracovních dílen a chráněných pracovních míst, s cílem zjednodušit, zpřehlednit tuto úpravu a zároveň ji zacílit tak, že bude nižší administrativní náročnost při zpracování a obsluze této podpory. Tedy transformace kategorie chráněných pracovních dílen umožní mnohem cílenější a adresnější podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Cílem je, aby zaměstnávání osob se zdravotním postižením bylo mnohem lépe uskutečnitelné a lépe propracované. Novela rovněž počítá například s úpravou odpracované doby, která je podmínkou pro získání podpory v nezaměstnanosti. Doposud museli mít lidé odpracováno 12 měsíců za poslední tři roky, nově budou muset odpracovat stejný počet měsíců za roky dva. Kritici ze strany opozice i odborů však poukazují na to, že v regionech s vyšší mírou nezaměstnanosti budou mít lidé problém tuto podmínku splnit.  
 
Novela také zavádí nabídku veřejně prospěšných prací nebo veřejné služby v rozsahu až 20 hodin týdně. Pokud ji uchazeč o zaměstnání bez vážných důvodů odmítne, bude vyřazen z evidence úřadu práce. Stejně tak přijde o nárok i člověk, který dá bez vážného důvodu výpověď z místa, které mu zprostředkoval úřad práce. O podporu se bude moci přihlásit až za šest měsíců. Předloha dále umožňuje převést zprostředkování zaměstnání z úřadů práce na pracovní agentury. Ty získají za každého uchazeče 5000 korun, za jeho umístění 1250 korun. Pokud uchazeč vydrží v zaměstnání alespoň šest měsíců se smlouvou na dobu neurčitou, získá agentura ještě dalších 500 korun. Kontrolu nelegálního zaměstnávání bude mít na starosti Státní úřad inspekce práce. Novela kromě toho ruší povinnost zaměstnavatele hlásit volná místa na úřady práce. Hlášení bude nově dobrovolné.
 
Sněmovna naopak odmítla senátní návrh, podle něhož měly mít obce a kraje podíl na výnosu z daní, které odvádějí jaderné a tepelné elektrárny na jejich území. Tato novela zákona o rozpočtovém určení daní by podle kritiků znevýhodnila obce v blízkosti jiných typů výroben energie a fakticky by znamenala platbu ze státního rozpočtu ve výši přes půl miliardy korun. Ministerstvo financí oznámilo, že chce na podzim předložit nový zákon o rozpočtovém určení daní.
 
text -žam-

vytisknout  e-mailem