Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Senát - týden od 14. července

Senát: Zákon o odpadech vrácen Sněmovně
 
Senátoři na své 15. schůzi v 6. funkčním období projednali přes 40 bodů. Valnou většinu předložených návrhů zákonů schválili. Mezi nejdůležitější patřil například návrh zákona o Policii ČR nebo novelu zákona o nemocenském pojištění, která upravuje výši dávek v nemoci. Ve dvou případech – novely zákona o odpadech a zákona o znakové řeči vrátili senátoři předlohy zpět do Poslanecké sněmovny s pozměňovacími návrhy.
 
Novela zákona o odpadech zakazuje například platby v hotovosti za kovový šrot a za určitých okolností i výkup odpadů od fyzických osob. Sběrny také budou muset přesněji identifikovat prodávající i vykupovaný odpad. Senátoři ve svých pozměňovacích návrzích požadují, aby byl zpracován prováděcí předpis se seznamem odpadů, za které se nesmí platit v hotovosti. Navrhují také, aby Ministerstvo životního prostředí připravilo vyhlášku určující odpad, u kterého musí kupující identifikovat prodávajícího. Prodávající by také musel u vybraných předmětů prokazovat čestným prohlášením, jak k nim přišel. Poslanci budou o vrácených předlohách opět hlasovat na své příští schůzi, která se bude konat pravděpodobně v druhé polovině září.
 
Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí uspořádal 15. července za odborné spolupráce Ministerstva životního prostředí ČR, Svazu měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR seminář na téma „Nakládání s odpady v obcích a městech ČR“. Cílem tohoto semináře bylo stanovení základních principů a východisek pro zajištění dlouhodobě stabilních podmínek na trhu s odpady, bez nichž by se další rozvoj odpadového hospodářství, který souvisí především s aplikací nejmodernějších technologií, nemohl uskutečnit. Na semináři se hovořilo například o zachování sociálně přijatelných cen za třídění nebo o sběru a odstraňování komunálních odpadů. V diskusi vystoupili zástupci Ministerstva životního prostředí, Asociace krajů, Svazu měst a obcí, Hospodářské komory, Centra pro hospodaření s odpady a Pražské služby, a.s. zástupci Parlamentu i někteří starostové měst a obcí.
 
V Hlavním sále Valdštejnského paláce se na pozvání předsedy Senátu P. Sobotky uskutečnilo 16. července přátelské setkání s Českým olympijským týmem před odjezdem na Hry XXIX. olympiády v Pekingu. Český olympijský výbor zároveň představil přítomným oficiální kolekci olympijského oblečení. V rolích modelů v některých případech vystupovali i samotní sportovci. Setkání zahájil předseda Senátu Přemysl Sobotka, který přítomné přivítal a krátce zmínil i historii českého olympijského hnutí. Připomněl jména význačných českých sportovců, jako například diskaře Františka Jandu-Suka, který získal stříbrnou olympijskou medaili na počátku minulého století v Paříži nebo Emila Zátopka či Věru Čáslavskou a Jana Železného. Sportovcům, kteří budou letos v Pekingu hájit naše barvy, popřál předseda Senátu mnoho úspěchů a zdůraznil, že základem úspěchu českých sportovců vždy bylo přátelské vystupování, skromnost, slušnost, silný cit pro fair play a samozřejmě špičkové výkony. Přítomné sportovce a vzácné hosty pozdravil rovněž náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy Jan Kocourek a předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. Slavnostního setkání se zúčastnilo mnoho aktivních reprezentantů, bývalých reprezentantů, představitelů českého sportu a také senátoři a poslanci. Přítomna byla rovněž velvyslankyně Čínské lidové republiky v Praze paní Huo Yuzhen.
Text: -kk-
Odkazy do noveho okna

olympijske2_small

olympijske2_small 

Detailní náhled

olympjjske_small

olympjjske_small 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem