Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Reakce a doplnění informací k článku Mladé fronty Dnes

"Z policie odcházejí i velitelé. Ale hromadný exodus se nekoná." 

V médiích se v poslední době objevila řada smyšlených informací, jejichž důsledkem může být destabilizace policie a vyvolání paniky v bezpečnostních sborech. Naposledy se to stalo v dnešním článku MF DNES (Z policie odcházejí i velitelé. Ale hromadný exodus se nekoná.) Ministerstvo vnitra považuje za nutné na tyto fámy reagovat.
 
Už podtitulek toho článku je zcela nesmyslný:
>>Policistů kvůli škrtům v platech rychle ubývá. Úprk však není tak velký, jak se očekávalo. Pokud někdo dal výpověď do 30. září, zajistil si odchodné a výsluhy v současné výši. Ale odcházejí ti zkušení. Ministr vnitra se přesto kolapsu neobává.<<
 
„Policistů rychle neubývá, průměrná roční fluktuace policistů je 1400, v roce 2006 odešlo 1772 policistů, v roce 2007 díky účinnost zákona o služebním poměru 5475 policistů, v roce 2008 3423 policistů. Letos odchází 1200 policistů, tedy přesně tolik, kolik jsme očekávali. Strašení odborů nemohl někdo, kdo o policii něco ví, věřit.“
 
Jaká jsou tedy fakta?
Chceme ujistit policisty a hasiče, že výsluhy nebudou v žádném případě rušeny.
 
Ministr vnitra Radek John vyjednal, že odchodné policistů a hasičů nebude zrušeno, ani sníženo, ba dokonce (oproti původnímu návrhu) ani daněno.
 
Také není pravda, že by policistům reálná mzda klesla o 10 procent. 10ti procentní snížení se týká pouze tarifní (tabulkové) části platu. Reálné (celkové) platy policistů a hasičů klesnou v roce 2011 o 6,3 procenta.
 
Nedojde k rozpuštění cizinecké policie, jak uvádí Mladá fronta Dnes. Tento útvar projde restrukturalizací v intencích návrhu Policejního prezidia. Návrh bude představen veřejnosti tento týden.
 
Autoři článku také uvádějí informace o personálních změnách na Policejním prezidiu. O nich ale dosud nebylo rozhodnuto! Policejní prezident Oldřich Martinů předložil ve stanoveném termínu návrhy změn. Ministr vnitra nebyl s předloženým návrhem spokojen a požádal policejního prezidenta o jeho doplnění.
 
Ministerstvo vnitra by mohlo posílit jistoty policistů a hasičů v otázce výpočtu výše výsluh. Policisté a hasiči by si například mohli sami zvolit z posledních pěti let služby rok, podle kterého by se jim vypočítávaly výsluhy, což dnes nemohou. To by však vyžadovalo změnu služebního zákona, jehož otevření v jakékoliv otázce Nezávislý odborový svaz PČR odmítá.
 
Na závěr chceme upozornit, že v letech 2012 – 2014 nebude rozpočet Ministerstva vnitra dále krácen.
 
 
Jiří Reichl,
ředitel odboru tisku a tiskový mluvčí Ministerstva vnitra

vytisknout  e-mailem