Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Protahování rozhodování ÚOHS může ohrozit čerpání evropských fondů

Klíčovým strategickým pilířem eGovernmentu jsou informační projekty základních registrů v hodnotě cca dvou miliard korun, které mají být financovány z evropských fondů. U dvou z těchto projektů (základní registr obyvatel, základní registr práv a povinností) nyní hrozí potíže z hlediska času i financování, protože veřejné zakázky na jejich realizaci zkoumá ÚOHS, a to už od jara letošního roku. Ministerstvo vnitra dodnes nemá informace o výsledku. 

Ministr vnitra Radek John proto dnes vládu informoval o stavu přípravy a realizace projektů eGovernmnetu a problémech, které s nimi souvisí.

"Bohužel není možná jiná varianta než vyčkat na rozhodnutí ÚOHS. Soutěže, které připravovalo a realizovalo minulé vedení ministerstva vnitra, stále nemůžeme uzavřít, přestože vzhledem k termínům, které byly v minulosti stanoveny, je už vše časově velmi na hraně. Nerad bych, aby Česká republika přišla o finanční prostředky, a doufám, že zkoumání ÚOHS se už blíží ke konci," řekl ministr vnitra a dodal: "Český projekt eGovernmentu je velmi ambiciózní a prospěšný, musíme ale nahromaděné problémy, které jsme zdědili a identifikovali, vyřešit tak, aby byly dodrženy všechny termíny. Nebude to lehké, ale musíme se o to pokusit. Doufám, že ÚOHS si je časových mantinelů vědom," dodává minstr vnitra. Další postup se tedy odvine od rozhodnutí ÚOHS.

Problémy identifikovalo nové vedení MV i u projektu Informační systém základních registrů. U tohoto projektu byla soutěž již uzavřena, ale kontrola, která momentálně probíhá, naznačuje riziko, že může být ohrožena uznatelnost nákladů ze strany Evropské unie. Další postup MV zvolí ihned, kdy kontrola definitivně skončí.

Zprava také hovoří o pokračování projektu Komunikační infrastruktura veřejné správy. Ministerstvo vnitra připravuje taková opatření, aby finanční náklady za hlasové a datové služby byly do budoucna ještě nižší než doposud. Tento krok je nutný, neboť rozpočet MV je nižší než v uplynulých letech.

Stávající rámcové smlouvy končí v březnu roku 2011. Ministerstvo vnitra již nyní připravuje zadávací dokumentaci na novou soutěž, která musí reagovat na novou ekonomickou situaci. MV předpokládá dosažení cen nižších minimálně o 10 % oproti stávajícímu stavu. Do budoucna MV počítá i se zapojením regionálních telekomunikačních operátorů (zejména pro poskytování připojení k internetu) s cílem snížit cenu o dalších 25 %.

  

Pavel Novák
ředitel odboru tisku a PR

  


24. listopadu 2010

vytisknout  e-mailem