Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Projekty eGovernmentu nabídnou občanům ještě více komfortu i možností využití

Poslanecká sněmovna schválila v úterý 21. června 2011 návrh skupiny poslanců ODS, TOP 09, VV a ČSSD na změnu zákona o informačních systémech veřejné správy a některých dalších zákonů. Přijaté novinky zvýší komfort a možnosti, které občanům poskytují vybrané projekty eGovernmentu. Ministerstvo vnitra proto úpravy zákonů vítá a plně podporuje.  

Změny se převážně týkají Informačního systému datových schránek (ISDS), nového Portálu datových schránek a kontaktních míst Czech POINT. Tedy projektů, které už dnes usnadňují občanům komunikaci se státem a šetří jim i státu čas i peníze.
 
Nejdůležitější schválené změny:
 
Czech POINT
  • Kontaktní místa veřejné správy budou moci za přesně stanovených podmínek provozovat i soukromoprávní subjekty, konkrétně banky. V tomto případě platí: čím více poboček, tím lépe pro občany. Ministerstvo vnitra bude oprávněno vydávat autorizaci a také nad těmito subjekty vykonávat kontrolní činnost.
ISDS
  • Vznikne seznam držitelů datových schránek, jakási obdoba telefonního seznamu, po které uživatelé delší dobu volali. Dojde tím ke zjednodušení vyhledávání adresáta. Půjde o přesně stanovené údaje vedené v ISDS. Pokud si to fyzická osoba bude přát, údaje o ní vedené v seznamu se zlikvidují.
  • Návrh zjednodušuje privátní komunikaci mezi soukromými uživateli datových schránek a tím vytváří podmínky pro její výraznější využívání. Adresát už např. nebude muset doručení písemně potvrdit, což privátní komunikaci dosud komplikovalo. Zpráva bude i v těchto případech doručena v okamžiku, kdy se do schránky uživatel přihlásí.
  • Vznikne možnost propojení přístupových údajů do ISDS s přístupovými údaji jiných systémů, např. internetového bankovnictví. Z internetového bankovnictví tak půjde vstoupit do datové schránky. Využívání rozhraní bude možné pouze na základě povolení Ministerstva vnitra, propojení konkrétní datové schránky s individuálními internetovými uživatelskými účty pak jen se souhlasem uživatele.
Portál datových schránek
  • Ústředním orgánům státní správy vzniká povinnost na tomto portálu zveřejňovat elektronické formuláře. Portál datových schránek totiž nabízí zabezpečené a garantované prostředí pro elektronické podání. Portál tak kromě např. možnosti přihlášení se do datové schránky přes SMS nabídne seznam autorizovaných inteligentních formulářů, z něhož bude možné přes datovou schránku jejich jednoduché odeslání úřadům. Co nejširší nabídka těchto formulářů ulehčí život jak občanům, tak samotným úřadům.
  • Portál veřejné správy (tj. Portál datových schránek) nově zajišťuje komunikaci s veřejným orgány přes datové schránky a Czech POINTy.
Zákon, který ještě musí projednat Senát a podepsat prezident, nabude účinnosti 90. dnem ode dne jeho vyhlášení.
 
Kompletní informace o jednotlivých projektech naleznete na www.mojedatovaschranka.cz, www.datoveschranky.info a www.czechpoint.cz.
 
 
Markéta Matlochová
zástupkyně ředitele odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem