Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Projekt dobrovolných návratů úspěšně ukončen

Dne 15. prosince 2009 byl úspěšně ukončen Projekt dobrovolných návratů, který realizovalo Ministerstvo vnitra. 

Na dnešní tiskové konferenci seznámili ministr vnitra Martin Pecina, ředitel odboru azylové a migrační politiky MV Tomáš Haišman a ředitel služby cizinecké policie plk. Vladislav Husák přítomné s výsledky tohoto projektu.

"Tato problematika je velmi bolestná a palčivá. Programem dobrovolných návratů jsme chtěli pomoci především těm lidem, kteří se dostali do České republiky v době největší konjunktury. V době, kdy to vypadalo, že bude vysoká nabídka pracovních míst a že tyto pracovní síly tady budeme potřebovat. Na přelomu roku 2008 a 2009 však bylo zjevné, že pro všechny se zde místo nenajde a bude potřeba situaci řešit," uvedl na tiskové konferenci ministr vnitra Martin Pecina.

Dne 9. února 2009 vláda schválila realizaci Projektu dobrovolných návratů. Cílem projektu bylo pomoci cizincům, kteří se vinou současné ekonomické situace ocitli bez pracovního uplatnění, chtěli zpět do vlasti a nebyli si schopni tuto cestu sami uhradit.

Projekt dobrovolných návratů byl určen pro:

1. legálně pobývající cizince (I. a II. fáze)

  • registrovalo se celkem 2089 osob a ze státního rozpočtu bylo uvolněno celkem 85,1 mil. Kč .
     

2. nelegálně pobývající cizince

  • registrovalo se celkem 169 osob.
     

"Považuji Projekt dobrovolných návratů za úspěšný. Jsem rád, že se nám podařilo dosáhnout cílů, které jsme si stanovili. Podali jsme pomocnou ruku dvěma a půl tisicům lidí. Úspěch však nespočívá jenom v číslech. Základem tohoto projektu bylo pomoci lidem nebo asistovat lidem, kteří se ocitli ne vlastní vinou v situaci, kdy nejsou schopni žít ani na území České republiky v legálním postavení, ani nemají prostředky na návrat do své domovské země. A těmhle těm lidem jsme bezpochyby pomohli," dodal na závěr Tomáš Haišman.

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  


17. prosince 2009

vytisknout  e-mailem