Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Přitažlivost, střízlivá barevnost, neortodoxní řešení

Deset stránek měst a obcí bude v prvním kole soutěže Parádní web podrobeno hodnocení dvanácti porotců. V článcích Indiánská vesnice, Prší Cup i hrnčírny a Jak města (vy)parádila svůj web jsme si představili kandidáty v kategorii Města a Vesnice a Městys. Jak se weby líbily porotcům? Začínáme kritériem Design a přehlednost, na které se zaměřili Hynek Beran, webmaster města Hořice, Marek Přecechtěl, webmaster obce Bělov a Jana Žampová, webmaster města Mostu.
 

Města

Chropyně

Hynek Beran
: Stránky Chropyně jsou přehledné, dobře se na nich orientuje. Celkově však web působí nevýrazným dojmem, který u mě nevyvolává chuť se do něho začíst, prohlédnout si ho.
Jana Žampová: Web působí přehledným dojmem, je rozdělen na dvě hlavní části, pro návštěvníky a pro občany města. V pravém sloupci možná není nutné zveřejňovat náhledy na posledních pět čísel zpravodaje, stačí jedno až dvě čísla a odkaz do archivu. V úřední desce chybí možnost třídit dokumenty podle oblastí. Z fotogalerií je patrné, že se v Chropyni pořádá spousta akcí, proto by webu slušelo on-line kalendárium. Informace pro občany města bych očekávala rozsáhlejší, například jaké a kdy mám platit poplatky, kdy se konají jednání zastupitelstva. Informace pro návštěvníky města jsou pěkně zpracované, stačilo by je ještě doplnit například fotografiemi, odkazem do mapy, kde se zajímavosti nachází. Nenašla jsem možnosti ubytování, tipy na výlety ve městě i okolí či cyklotrasy.
Marek Přecechtěl: Město Chropyně má střízlivě volenu barevnost webové prezentace. Použito je černé písmo s červenými odkazy a nadpisy na bílém pozadí. Horní část stránek je tvořena oblastí s koláží uvítacího textu, erbu města, Chropyňského zámku a rozcestníku Pro návštěvníky města či Pro občany města. Ovšem toto zapasování čtyř různě funkčních sdělení dohromady nedopadlo dobře. Text Vítejte na oficiálních stránkách města Chropyně by bylo vhodnější umístit k samotnému nápisu Město Chropyně nebo by se mohl úplně zrušit. Klikající oblasti Pro návštěvníky města a Pro občany města si při prvním otevření stránek možná ani nevšimnete, což určitě nebylo cílem. Hlavní navigace je tvořena víceúrovňovým vertikálním menu. Názvy sekcí a jejich řazení nepovažuju zrovna za nejvhodnější, ale svou funkci plní. Prezentace obsahuje dále drobečkovou navigaci, vyhledávání a přímé odkazy do nejdůležitějších oblastí webu. Upozornil bych ještě na neustálé opakování posledních pěti čísel úvodních stran městského zpravodaje ve všech částech webu města – v pravém sloupci. Tento grafický prvek zbytečně bortí jinak konzistentní šablonu.

Roztoky

Hynek Beran: Roztoky mají jednoznačně nejpovedenější a graficky přitažlivé stránky. Nádherně sladěno s erbem města, web je přehledný a orientace na něm je vynikající.
Jana Žampová: Web města Roztoky je přehledný, našla jsem všechny informace, které jsem hledala. Navíc je v něm velké množství informací jak pro občana, tak pro návštěvníka města. Oceňuji propojení mezi jednotlivými dokumenty. Pozornost by jen zasloužil design, působí trochu smutně a jednotvárně, k čemuž přispívá neustále se opakující prvek stuhy. Doporučila bych také omezit tmavě růžovou barvu na webu. Všechny informace, které jsem potřebovala vědět, jsem na webu nalezla.
Marek Přecechtěl: Webová prezentace města Roztoky působí velmi konzistentně, promyšleně. Použité odstíny modré a červené barvy pěkně ladí. Jednotlivé sekce jsou rozděleny do logických celků. Hlavní navigace stránek je řešena přes horizontální jednoúrovňové menu doplněné vertikálním sloupcem odkazů podle dané sekce. Soupisy aktualit a kulturních akcí na úvodní stránce vypadají příliš monoliticky, slitě, protože neobsahují žádné nadpisy. Jinak pěkná práce.

Studénka

Hynek Beran
: Studénka má vcelku přehledné stránky, trochu rušivá je střední část v oblasti aktualit a bočního menu (tři sloupce).
Jana Žampová: Web je nabitý informacemi, ale potřeboval by zjednodušit. Působí na první pohled trochu chaotickým dojmem, mnoho záložek na titulce, mnoho odkazů a částí. Myslím, že by se titulní stránka dala zredukovat, slušel by jí jednotnější kabátek a obešla by se i bez ikonek – minimálně v hlavním menu. Rovněž podbarvení, někde v menu, někde v textu, není vhodné. Z fotogalerie je vidět, že město je pěkné, barevné, plné zeleně, tak bych doporučovala nahradit foto na titulní stránce.
Marek Přecechtěl: Moderní technologie použité na prezentaci města Studénky chybí jen podpořit responsibilitou šablony webu. Další aspekty jako kontrast, barevnost, navigace, zarovnání či práce s volným místem je perfektně zvládnuto. Menší nešvar v grafickém podání je šedé pozadí pod textem anotací, což mi v první chvíli přišlo jako nechtěná grafická chyba.

Suchdol nad Lužnicí

Hynek Beran: Stránky Suchdola nad Lužnicí se vyznačují přehledností, dobře se na nich orientuje, font písma pod systémem Linux například v oblasti Kalendář akcí je hůře čitelný. Střední pohybující pruh je rušivým prvkem, nadpisy (kategorií) stránek jsou zbytečně velké.
Jana Žampová: Na webu Suchdola nad Lužnicí jsem sice našla všechny informace, které jsem hledala, přesto bych zde uvítala víc informací jak z úřadu, tak z dění ve městě. Informace jsou přehledně členěné. Co se týče designu, odstranila bych nic neříkající animovaný pruh s koly, odkazy v něm umístěné mohou být součástí horního menu. Naopak v této části webu by mohlo být víc aktualit z města i úřadu. Lištu s aktualitami (pod horním menu) jsem téměř přehlédla.
Marek Přecechtěl: Poměrně neortodoxně řešená prezentace města, která spíše připomíná weby muzeí nebo uměleckých škol. Texty a grafické prvky jsou kontrastní, přehledné, logické a funkční. Horizontální navigace je dobře rozdělena na Město, Úřad, Služby a Volný čas. Stránky obsahují také netradičně ubytovací portál.

Šluknov

Hynek Beran: Příliš mnoho informací nutí návštěvníka skákat z různých kategorií, odstavců. Aktuality by stačily zobrazovat možná za poslední čtvrtletí. Zajímavé odkazy – loga spolků, společností – působí nepřehledně. Jinak po grafické stránce je web dobře sladěný.
Jana Žampová: Stránky disponují velkým množstvím informací, ovšem i neaktuálních, což velmi ztěžuje vyhledávání a orientaci, například upozornění na poplatky za psa za rok 2004. Webu by rovněž slušel klasický on-line kalendář akcí. Orientaci na titulní stránce ztěžuje mnoho informací, několik menu a samotná titulní stránka je velmi dlouhá. Aktuality z roku 2013 na titulce být nemusí. V patičce je třeba zkontrolovat odkazy, některé vedou na prázdné stránky. Banner Linka 199 vede například na informace o hypotékách. V sekci Informace z radnice je zbytečně prázdného místa vedle webkamery. Celý web by potřeboval zjednodušit.
Marek Přecechtěl: Po vykreslení webových stránek města Šluknov si možná pomyslíte něco o nekonfliktní tuctové prezentaci – což však nemusí být nutně na škodu. Použitá šablona patří do „klasiky“: záhlaví s horizontální víceúrovňovou navigací, logem města, rozcestníkem – Informace z města, Informace z radnice, Infocentrum a Šluknovským zámkem; vertikální navigací v levém sloupci, krátkými zprávami v pravém sloupci a hlavní oblastí uprostřed. Použité barvy pěkně komunikují s logem města: tj. odstíny modré, zelené. Hlavní text je na bílém pozadí. Obsahově jsou stránky rozsáhlé a přehledné.
 
Pokračování hodnocení naleznete v příštím čísle Veřejné správy.
 
připravila Ivana Jungová

 

Hodnocení porotců v kategorii Města: Design a přehlednost

Hynek Beran: 1. Roztoky, 2. Studénka, 3. Suchdol nad Lužnicí, 4. Chropyně, 5. Šluknov
Marek Přecechtěl:1. Studénka, 2. Šluknov, 3. Roztoky, 4. Chropyně, 5. Suchdol nad Lužnicí
Jana Žampová: 1. Roztoky, 2. Chropyně, 3. Šluknov, 4. Studénka, 5. Suchdol nad Lužnicí
 
Videem měsíce května se stává Obec Šakvice – oficiální video (3:27). Webový aligátor chválí celistvost a šťavnatost tohoto dynamicky natočeného videozáznamu. Těšíme se na vaše tipy a přihlášky do soutěže Parádní web 2014 na e-mailových adresách ivana.jungova@mvcr.cz a jiri.chum@mvcr.cz.

 

vytisknout  e-mailem