Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Pracovní skupina jednala o přípravě a realizaci přesídlení a relokace uprchlíků

Vláda minulý týden na svém zasedání rozhodla o přijetí 1500 uprchlíků do konce roku 2017. Ještě letos bychom měli přijmout 400 uprchlíků. Proto se dnes, 17. července 2015, uskutečnilo první jednání pracovní skupiny, která má na starosti přípravu a realizaci přesídlení a relokace uprchlíků. 

„Šlo o první jednání pracovní skupiny. Stanovili jsme pět základních okruhů, a to kritéria pro přijetí uprchlíků, jejich transferu čili vstupu na území ČR, využití financí na začlenění, pomoc při jejich integraci včetně mediální kampaně. Vzhledem k tomu, že se jedná o celospolečenské téma, je nutný konsensus,“ přiblížil průběh jednání předseda pracovní skupiny Jiří Nováček.
 
První uprchlíci by měli začít přicházet do České republiky na podzim tohoto roku. Před tím však musí projít přijímacím mechanismem. „Přijímací mechanismus je rozdělen do několika částí. Prvním z nich je kontrola. Dále budeme diskutovat s lidmi ještě v zemích, odkud přicházejí a seznámíme je s tím, co je zde čeká. Ve chvíli, kdy přijedou do České republiky, musí projít standardním azylovým řízením,“ uvedl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.
 
Církve se budou podílet na přijetí uprchlíků především v oblasti integrace a pomohou jim překonat prvotní období. „Jsou to lidé, kteří přicházejí z jiného kulturního prostředí, a mnohé skutečnosti, pro nás naprosto samozřejmé, jsou pro ně zcela cizí. Každý, kdo někdy žil v cizí zemi, se přesvědčil o tom, že je takovýto kontakt lidsky velice důležitý. A o to nám jde,“ uzavřel zástupce církví Tomáš Holub.
 
Pracovní skupinu tvoří zástupci ministerstev vnitra, práce, financí, průmyslu a obchodu či pro místní rozvoj a dále zástupci Asociace krajů ČR, Svazu měst a obcí ČR, zaměstnavatelů, odborů i církví. Jejím předsedou je první náměstek ministra vnitra pro řízení sekce vnitřní bezpečnosti Jiří Nováček. Pracovní skupina by se měla znovu sejít v polovině srpna.
 
 
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a PR

vytisknout  e-mailem