Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Otevřená data

Otevřená data

Otevřená data jsou informace a data zveřejněná na internetu, která jsou úplná, snadno dostupná, strojově čitelná, používající standardy s volně dostupnou specifikací, zpřístupněná za jasně definovaných podmínek užití dat s minimem omezení a dostupná uživatelům při vynaložení minima možných nákladů. Konkrétně jde o různé statistiky, rozpočty, přehledy, databáze apod.

Definice otevřených dat dle platné legislativy:

Podle §3 odstavce (11) zákona o svobodném přístupu k informacím 106/1999 Sb. se rozumí že: "Otevřenými daty se pro účely tohoto zákona rozumí informace zveřejňované způsobem umožňujícím dálkový přístup v otevřeném a strojově čitelném formátu, jejichž způsob ani účel následného využití není omezen a které jsou evidovány v národním katalogu otevřených dat".

Problematika otevřených dat je na Ministerstvu vnitra řešena Odborem Hlavního architekta eGovernmentu, konkrétně Národním koordinátorem otevřených dat.

  • Standardy publikace a katalogizace otevřených dat

Standardy publikace a katalogizace si kladou za cíl sjednotit a usnadnit činnosti související s publikací a katalogizací otevřených dat. Proto obsahují i návrh vzorové směrnice, kterou je možno využít pro stanovení postupu a odpovědností při publikaci a katalogizaci otevřených dat v prostředí příslušné organizace státní správy či samosprávy. Standardy dále obsahují návody jak připravit publikační plán, včetně návrhu pěti vzorových publikačních plánů a návrhu schémat jednotlivých datových sad. Dále návod na publikaci a katalogizaci datové sady v Národním katalogu otevřených dat a návod na zprovoznění lokálního datového katalogu.


Odbor hlavního architekta eGovernmentu, 27. září 2017

vytisknout  e-mailem