Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Oslava na curyšském letišti završila proces přistupování Švýcarska do schengenského prostoru

Ministr vnitra Ivan Langer, švýcarský prezident Hans-Rudolf Merz a místopředseda Evropské komise Jacques Barrot se v pátek 27. března 2009 zúčastnili oslavy dokončení vstupu Švýcarska do schengenského prostoru. 

Již tuto neděli, 29. března, budou zrušeny hraniční kontroly na letištích při letech v rámci Schengenu, který je nyní tvořen 25 členskými státy. Z mapy "Evropy bez hranic" zmizelo poslední bílé místo, které se nacházelo téměř v jeho samotném středu. Součástí Schengenu se navíc stal další nečlenský stát EU.

"Před několika lety by si nikdo netroufnul říct, že odpadnou kontroly na hraničních přechodech. My jsme toho dosáhli. Díky odhodlání a tvrdé práci. Pro Českou republiku padla v prosinci 2007 poslední železná opona a my jsme se stali plnoprávnými členy Evropské unie. Od té doby už jen stavíme silnice, nikoliv závory. Jsem hrdý na den, kdy Česká republika vstoupila do schengenského prostoru. Schengen je pro mne symbol svobody. Dosáhli jsme tím rovnoprávnosti. Jsem rád, že Švýcarsko může zažít takový den také. Sešli jsme se téměř na rok přesně od doby, kdy se rušily hraniční kontroly na letištích ve vztahu k devíti novým schengenským státům. Přijetí Švýcarska do schengenské rodiny je jednoznačným přínosem pro volný pohyb osob i bezpečnost evropského kontinentu. Je také oceněním tvrdé práce švýcarských orgánů, díky které se podařilo splnit všechny podmínky nezbytné pro zrušení hraničních kontrol," uvedl při oslavě Ivan Langer.

Ministerstvo vnitra si dokončení rozšíření Schengenu o Švýcarsko stanovilo jako svoji prioritu v oblasti schengenského hodnocení během českého předsednictví. Tu nyní můžeme považovat za splněnou. Od této neděle bude pohyb po Evropě o krok jednodušší. Rozšíření Schengenu o jeho 25. členský stát se definitivně završí. Po zrušení hraničních kontrol osob na pozemních hranicích Švýcarska 12. prosince 2008 budou nyní i cestující letecké dopravy moci profitovat z volného pohybu. A to je jistě velký důvod pro oslavu.

  

Markéta Matlochová
tisková mluvčí ministerstva vnitra pro CZ PRES

  


27. března 2009

vytisknout  e-mailem