Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Originalita webů: Indiánská vesnice, Prší Cup i hrnčírny

Informační technologie a nové trendy již zdaleka nejsou výsadou větších městských úřadů. I malé obce využívají například Instagram, Facebook i Google mapy. Do soutěže Parádní web v kategorii Vesnice a Městys se do prvního kola přihlásila obec Mokré, která má pouze 154 obyvatel. Zajímalo nás, jak si i jiné malé obce poradily se svou virtuální existencí. Připravte se, začíná parádní jízda přes pět krajů.
 
Pelechy
Malá vesnička Pelechy (70 obyvatel, Plzeňský kraj) hned na začátku vsadila na dění v obci, kdy úvodní stránce dominují postupně se proměňující obrázky z místních akcí. V rubrice Galerie si pak můžete prohlédnout i více fotografií, například z události Prší Cup. Je zde i několik videí pod položkou Hasiči. Obec je také na Instagramu a na Facebooku.
 
Mokré
Obec Mokré (154 obyvatel, Královéhradecký kraj) na titulní straně soustředila do rámečku nejdůležitější informace, aktuality a události roku. Lze se také přihlásit k odběru novinek, či využít RSS kanál. V rubrice Životní prostředí se dozvíte mimo jiné i to, co žije v náhonu za vesnicí, nebo si můžete zjistit svůj strom podle data narození. Pod položkou Vybrané zajímavosti života v obci naleznete i několik her.
 
Drachkov
Drachkov (168 obyvatel, Jihočeský kraj) využil pro tvorbu webových stránek open-source. Nabízí rozsáhlou fotogalerii, rozčleněnou do jednotlivých alb a podle roků, jsou zde také videa. Dozvíte se i něco z dějin obce a prohlédnout si můžete obrázky z výstavy starých fotografií. Zajímavostí je i RSS z rozšířeného okruhu kategorií (domácí, zahraniční zpravodajství, Jihočeský kraj, Strakonicko, Písecko, Kultura, Sport, Krimi, Bulvár).
 
Bohušov
Tvůrci webových stránek obce Bohušov (460 obyvatel, Moravskoslezský kraj) zvolili decentně působící grafiku, kdy jsou modrou barvou zvýrazněny položky v menu a odkazy na více informací. Na webu se tak uživatel dobře orientuje. Zhlédnout můžete i Bohušov TV video. Místo vám přiblíží i fotografie, představující mimo jiné indiánskou vesnici či úzkokolejku. V rubrice Volný čas naleznete tipy pro vyjížďky na koních.
 
Mezouň
Stránky obce Mezouň (542 obyvatel, Středočeský kraj) jsou postaveny na open-source a nabízejí i jednoduché online služby jako jsou novinky e-mailem, RSS či ohlášení krátkodobého záboru online. V rubrice Historie obce si lze prohlédnout hrnčírny, minulé představitele obce či se seznámit se zaniklými místními názvy, včetně jejich vyznačení na interaktivní mapě. Občané mohou využít i diskusní fórum či si zjistit informace v rubrice Potřebuji vyřídit. Také současní představitelé obce jsou znázorněni na fotografiích.
 
Letos došlo ke změně a do soutěže Parádní web se můžete přihlašovat po celý rok, propozice naleznete v rubrice Soutěž Parádní web. Proběhnou pouze tři kola (duben, červen a srpen), z nichž vzejdou finalisté, proto neváhejte a ozvěte se nám na e-mail ivana.jungova@mvcr.cz a jiri.chum@mvcr.cz.


připravila Ivana Jungová

vytisknout  e-mailem