Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Originalita webů: Dozví se elektroničtí návštěvníci o dění v obci?

Podařil se nováčkům průlom do Webparády? Zatímco Bílov příliš neuspěl a je poslední, Nevřeň zahýbala s pořadím a zaujala druhé místo. Jak stránky zhodnotili porotci, se dozvíte v následujícím textu.
 

webparada zari.JPG

Bílov

Karel Ferschmann: U webu obce Bílov mě chvíli trvalo, než jsem se v něm začal trochu orientovat. Bohužel, jeho osnova je vedena trochu chaoticky a komplikovaně. Některé stránky jsou neprakticky dlouhé, posuvníkem se musí sjíždět hluboko dolů. Důležitých dokumentů nalezneme poměrně málo, našel jsem jen vyhlášku o psech, žádné další zřejmě obec nezveřejňuje. Ani úřední deska nemá k dispozici mnoho dokumentů. V sekci Obec Bílov nalezneme odkaz na Zákonné informace, které neobsahují povinnou sedmnáctibodovou stupnici. Totéž se nám ukáže v sekci Obecní úřad. I zde doporučuji doplnit povinné informace podle zákona č. 106/1999 Sb. Kladně hodnotím opět úplné zápisy ze zasedání zastupitelstva obce, kterých je zde zveřejněno velké množství. Na druhou stranu zde je poslední zápis ze 7. března, což se domnívám určitě není ten poslední. Chybí mi také na webu nějaká komunikace s občany. Web mě nijak neoslovil.
František Kroutil: Na stránkách Bílova jsem chvíli přemýšlel, jak veliká je to vlastně obec. Když jsem posléze zjistil, že nemá ani sto obyvatel, odpouštím jí vše, o čem jsem chtěl původně psát. Nicméně bych alespoň chtěl zmínit, že se mi i tak život této malé vesničky jeví jako neviditelný, určitě se zde letos konalo více, než jen Tříkrálová sbírka. Kalendář akcí zeje prázdnotou… škoda. Je vidět, že se obec zaměřuje na nabízení služeb na ubytování, jak je nakonec i uvedeno v hlavičce celého webu, což jistě lze pochopit. Snaží se propagovat turistický ruch, a tak v tipech na výlet najdete zajímavý popis příležitostí k návštěvám různých blízkých i vzdálených míst. Takže pokud mám tento web posuzovat s ohledem na velikost obce, je to vcelku slušné. Webu by ale opravdu slušelo, aby byl častěji aktualizován a elektroničtí návštěvníci více informováni o dění v obci. Ze zápisu ze zasedání zastupitelstva se například dozvíme, že se chystají podávat žádost na bioplynovou stanici, která by asi sloužila celé obci. Nicméně oceňuji snahu.
Marek Přecechtěl: Webová prezentace malebné vesničky Bílov na Plzeňsku používá velmi jednoduchou zastaralou šablonu. Barevně jsou stránky koncipovány do bílé, šedé a odstínů zelené. Typografie a zarovnání jsou nejednotné – například různé velikosti a poloha nadpisů stejné důležitosti, používání podtrženého textu, který neslouží jako odkaz. Zvolená velikost běžného textu je příliš malá. Text je však kontrastní – černý na bílém nebo světle zeleném pozadí. Navigace na stránkách je řešena přes vertikální víceúrovňové menu, které se dělí do sekcí: Obec Bílov, Pro turisty a Obecní úřad. Chybí však drobečková navigace – návštěvník se hůře orientuje o své aktuální pozici na webu. Uvedený problém částečně eliminuje přehledná mapa webu. Záhlaví stránky je tvořeno kontaktními informacemi s fotografií obce. Následuje vlastní obsah. Úřední deska obce postrádá jakýkoliv archiv. Nejobsáhlejší částí stránek je fotogalerie. Fotografie z obecních akcí jsou přehledně zařazeny podle času do složek. Stránky v levém sloupci obsahují příliš mnoho zbytečných prvků, ikon, poutačů, které nadměrně odvádí pozornost. Doporučuji tvůrcům a nejen jim sledovat pro inspiraci stránky se šablonami například www.freecsstemplates.org.
Václav Sýkora: Orientace na webu obce Bílov není jednoduchá, postrádám aktuální informace. Sekce povinně zveřejňovaných informací se neřídí předepsanými standardy a mnoho informací, například rozpočty, formuláře, chybí, ačkoli na jiném místě je možno je nalézt a jsou na velmi dobré úrovni. V aktualitách jsem nalezl z letošního roku pouze dvě informace: pozvánku na červencové zasedání zastupitelstva a informaci o lednové tříkrálové sbírce. Oceňuji zveřejnění obecních kronik. Je třeba také uvést, že takto malé obce jako jsou Bílov, ale i Nevřeň, které nemají k dispozici odborný aparát, si zaslouží uznání za to, že se snaží o tvůrčí přístup.
 

Nevřeň

Karel Ferschmann: Na stránkách obce Nevřeň mi chvíli trvalo, než jsem si všiml vodorovné lišty v záhlaví titulní strany potřebné k ovládání webu. Hnědá na hnědé je sice efektní, ale k rychlé orientaci návštěvníka moc nepřispěje. Podle mého názoru docela zajímavě postavený web, který má velkou výhodu v jednoduchosti stahování dokumentů, což považuji za jeho přednost. Také jednoduché prohlížení fotogalerií se mi líbilo. Kladně hodnotím zveřejňování celých zápisů z jednání zastupitelstva obce, nikoliv jen usnesení. Ze zápisů lze opravdu vyčíst, o čem se jednalo a s jakým výsledkem. Horší je to už s úřední deskou, kde některé dokumenty (například rozpočty či poplatky) se po kliknutí neotevřou a objeví se hláška Chyba 404 – URL adresa nenalezena. Také se domnívám, že v poslední sedmnácté sekci výroční zprávy jsou zveřejněny dokumenty, které patří jinam. Doporučuji prostudovat zákon č. 106/1999 Sb., především § 18. Zprvu jsem zajásal, když jsem objevil Veřejnou diskuzi, avšak bohužel zobrazit více se mi nepodařilo. Žádné komentáře, žádné připomínky, jen nadpis.
František Kroutil: Pokud bych porovnával web obce Nevřeň a Bílov, určitě bych pochválil více Nevřeň. Obyvatel mají asi dvakrát více, ve stejném poměru jsou i jejich webové stránky lidem užitečnější a světe div se: velmi často aktualizované. V den, kdy vychází nový zpravodaj, ho už najdete na stránkách ke stažení. Webu sluší rozdělení: Obecní úřad, Pro občany a Pro návštěvníky, kdy dokonce takto účelově rozdělují i svou fotogalerii. Je vidět, že z pohledu úředního je tento web dobře veden a vedení obce chce své konání transparentně prezentovat. Na svém místě v novinkách nalezneme i aktuální pozvánky na dění v obci. No, pokud přihlédnu opět k velikosti obci (necelých dvě stě obyvatel), klobouk dolů. Fandím tomu nadšení, které žene vkládat čerstvé aktuality na web. Sice bych za sebe volil trošku jinou grafiku, ale proč ne. Držím palce!
Marek Přecechtěl: Internetová prezentace obce Nevřeň je navržena velmi střídmě až minimalisticky – s funkčním bílým místem, podporou moderních technologií, perfektně zvládnutou typografií, vhodným typem a velikostí písma. Podle informací ze zápatí stránek je autorem šablony firma s bohatou řádkou kvalitních realizací. Navigace stránek je vyřešena přes víceúrovňové poloprůhledné horizontální menu, které je rozděleno do obligátních sekcí Obecní úřad, Pro občany, Pro návštěvníky a Kontakt. Pod pruhem menu se na pozadí prolínají fotografie obce. Nižší úrovně navigace se zároveň vypisují v pravém sloupci, vedle obsahu. Stránky v zápatí obsahují drobečkovou navigaci. Vlastní obsah úvodní stránky je rozdělen do čtyř sloupců s hlavními bloky: Aktuality, Úřední deska, Články, Počasí, Fotogalerie a Tweets. V zápatí následují kontaktní údaje s odkazy do sekcí: Kronika, Sbor dobrovolných hasičů, Český červený kříž. Většina sekcí má odpovídající obsah s řadou fotografií. Mezi drobné nedostatky se řadí chybějící označení odkazů podle typu obsahu jejich směřování – například ikonkou. V aktualitách jsou místo textu vkládány často celé obrázky, plakáty bez jakékoliv anotace, které se těžko indexují do internetových vyhledávačů. Velice praktické a následováníhodné je využívání Twitteru pro publikování krátkých zpráv.
Václav Sýkora: Delší dobu trvá, než jsem se zorientoval, ale nakonec jsem na stránkách obce Nevřeň hledané informace našel. Na první pohled pro uživatele moc přehledné nejsou. Informace jsou aktualizovány, musím ale vytknout nefunkční odkazy na rozpočty a formuláře v sekci povinně zveřejňovaných informací. Rozpočty lze nalézt na jiném místě, jsou aktuální a přehledné. Nabídka formulářů je malá, ale je možné, že jich úřad více nepoužívá. Zajímavé je, že obec využívá sociální síť Twitter a odběr newsletteru. Nabízí diskusi občanů, ale patrně není využívána, nenalezl jsem žádný příspěvek.

připravila Ivana Jungová

Za parádou
 

Hodnotí pro vás Evžen Vaněk

1. Nevřeň
2. Choteč
3. Křtiny
4. Suchdol nad Odrou
5. Zákolany
6. Jince
7. Bílov

Originalita

Moderní design stránek obce Nevřeň využívá 3D efekt. Položky navigace jsou přizpůsobené pro ovládání navigace na tabletech a mobilních zařízeních. Originálním řešením je otevírání druhé úrovně navigace, která se po rozbalení z hlavní navigace po výběru položky celá přesouvá do pravého bloku prezentace tak, aby navigace byla již bez rozbalování k dispozici pro další pohyb v příslušné nadřazené kategorii. Bílov zvolil standardní řešení prezentace. Použití navigace druhé kategorie ztěžuje na prohlížečích Safari uzavírání rozbalené navigace okamžitě po výběru položky.

Design

Grafika obce Nevřeň disponuje výrazným záhlavím i navigací. Stínování informačních a grafických bloků navozuje příjemný 3D efekt. Položky navigace jsou rozměrné a přizpůsobené pro ovládání navigace na tabletech a mobilních zařízeních. Bílov používá standardní dvouslopcový návrh prezentace s nepříliš výraznými ikonami.

Nápady a multimédia

Nevřeň nabízí moderně zpracované fotogalerie, sadu online map včetně panoramatického pohledu Google Street View. Video je streamované z webového portálu České televize. Příjemný je i online formulář na kontaktování správy obce. Bílov používá zajímavý typ celoročního kalendáře významných dnů a akcí. Na svých stránkách nabízí knihy a DVD o obci, včetně velmi podrobné kroniky a fotogalerie.

 

Hodnocení porotců

Karel Ferschmann: 1. Zákolany, 2. Křtiny, 3. Nevřeň, 4. Choteč , 5. Suchdol nad Odrou, 6. Jince, 7. Bílov
František Kroutil: 1. Jince, 2. Křtiny, 3. Nevřeň, 4. Zákolany, 5. Choteč, 6. Suchdol nad Odrou, 7. Bílov
Marek Přecechtěl: 1. Křtiny, 2. Nevřeň, 3. Zákolany, 4. Choteč, 5. Jince, 6. Bílov, 7. Suchdol nad Odrou
Václav Sýkora: 1. Zákolany, 2. Jince, 3. Křtiny, 4. Choteč, 5. Suchdol nad Odrou, 6. Nevřeň, 7. Bílov

 

vytisknout  e-mailem