Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Originalita měst a obcí: Jakých kvalit dosahují finalisté soutěže?

Známe všechny vítěze Parádního webu! Cenu poroty získávají v kategorii Obce Chuderov, v kategorii Obce s pověřeným úřadem Fulnek, v kategorii Obce s rozšířenou působností Most a v kategorii Video s videozáznamem Dva v jednom městě – Chuderov a spádové obce Chuderov. 
 
Webové stránky a videa hodnotila porota ve složení Jakub Ferschmann, zastupitel a webmaster obce Němčovice, Karel Ferschmann, starosta obce Němčovice, František Kroutil, starosta obce Telnice, Radek Pavlíček Blind Friendly Web, Marek Přecechtěl, webmaster obce Bělov, Martin Strnad, webmaster Magistrátu města Děčín, Václav Sýkora, tajemník Městského úřadu Cheb, Kamil Válek, tajemník Městského úřadu Uherský Brod a Evžen Vaněk, webdesignér. Porotci přitom měli přidělena kritéria, Václav Sýkora a Kamil Válek Informace o veřejné správě a elektronické služby, Jakub Ferschmann, Radek Pavlíček, Martin Strnad Technickou stránku, přístupnost a nové trendy, Karel Ferschmann, František Kroutil Dění v obci, komunikaci a Marek Přecechtěl, Evžen Vaněk Grafiku a přehlednost. Kritériím byly přitom přiděleny odlišné váhy, a to patnáct pro kritéria: Informace o veřejné správě a elektronické služby; Technická stránka, přístupnost a nové trendy, a pětatřicet pro kritéria: Grafika a přehlednost; Dění v obci, komunikace. U kategorie Video se hodnotila pouze originalita. Výsledné bodové hodnocení naleznete v tabulce na závěr textu (podrobnější hodnocení viz tento soubor) a přečíst si můžete také postřehy porotců.

Jakub Ferschmann: V letošním roce bych z hodnocených měst zmínil Vimperk, který dopadl nejlépe z pohledu přístupnosti. Autoři si na přístupnosti stránek evidentně dali záležet. Řekl bych ale, že trochu na úkor grafického designu. U designu bych ocenil důkladnější zpracování a větší pečlivost. Na druhou stranu přístupnost k informacím má vždy vyšší prioritu. Osobně si ale myslím, že lze obojí skloubit dohromady a mít tak stránky nejen krásné, ale i přístupné. Vzpomínám si, že podobný případ byl v loňském roce u obce Dolní Třebonín. Dále mě zaujal Příbor svou aktivní účastí na sociálních sítích. Zveřejňuje zde informace o aktuálním dění ve městě, na městském úřadě či na webových stránkách. Fenoménem dnešní doby jsou bezesporu sociální sítě, a to v nejrůznějších podobách. Je proto dobré tohoto nástroje využívat a dostat k občanům co nejvíce aktualit o dění v obci či městě. Lze tak informovat nejen prostřednictvím oficiálních i neoficiálních zpráv, ale třeba i „veselých historek z natáčení“, a tím si přilákat více čtenářů. Oproti loňskému roku je v tomto směru vidět malý posun. Některé obce či města jsou poměrně velmi aktivní a mnohdy se neomezují jen na jednu jedinou síť, ale rovnou na celé spektrum. Myslím si, že ale stále dostatečně nevyužívají potenciál, který jim tyto sítě nabízejí. I tak se dá hovořit o tom, že u webových stránek měst a obcí jsou sociální sítě velkým trendem.
 
František Kroutil: Jako starosta obce o tisíci pěti stech obyvatelích jsem se nemohl při svém hodnocení neohlížet na velikost obce. Když jsem porovnával web některých malých obcí o pár set obyvatelích proti městům s pár tisíci obyvateli, bylo z pohledu malé obce krásné sledovat, jakou péči věnují prezentaci svých kulturních, společenských či sportovních aktivit právě malé dědinky. Zklamalo mne, že i menší města se této prezentaci téměř nevěnují. Jako by jim bylo lhostejné, kolik se na které akci objeví lidí, jestli se někdo zajímá o reportáž z uskutečněných aktivit či si touží prohlédnout zajímavé fotografie či videa. V tomto ohledu se není čemu divit, když pochválím malé obce a obdivuji zrovna ty, které jsou maličké a dokážou vytvořit nádherný a pravidelně aktualizovaný web o životě své komunity. Chápu, že stránky měst jsou více orientované na úřední záležitosti, nemyslím si však, že by se nedalo životu ve městě věnovat více atraktivního prostoru na ploše webu. Často vás na první pohled upoutají statické prezentace, které po jednom přečtení už nikoho nezajímají. A odhaduji, že takových osmdesát až devadesát procent návštěvníků obecních či městských webů jsou stále titíž lidé…
 
Kamil Válek: Co se týká kritéria informací o veřejné správě, speciálně jsem se zaměřil na informace poskytované úřadem (o úřadě) či informace a výstupy z jednání zastupitelstva, kde mě speciálně zajímal způsob zveřejnění usnesení (informace o veřejné správě), zvukový záznam a hlasování zastupitelů (což může, ale ne vždycky bohužel je krásný výstup do kategorie hodnocení Elektronická služba). Za elektronickou službu jsem nepovažoval statický seznam udržovaný lidskými zásahy. Elektronická služba by měla být postavena na nějakém systému v pozadí (například elektronická podatelna), do které jsou data a informace zaslány, následně zpracovány a výsledek se zobrazí na webu nebo je odeslaný občanovi e-mailem. U obcí I. a II. typu jsem za elektronickou službu považoval i zasílání informací e-mailem nebo zveřejněný RSS kanál. Nakonec mě i malé obce velmi překvapily. Je vidět, že i s malým rozpočtem se dají dělat velké věci – například obec Petrovice, z jejich on-line aplikací jsem byl nadšený. V kategorii video jsem přesně nevěděl, jak hodnocení pojmout. Představoval jsem si, že videa budou obsahovat originální představení obce. Ale i tak byla všechna videa zajímavá, některá až velmi zábavná.
 
Evžen Vaněk: Nová kategorie Video je zcela jistě nepřehlédnutelným signálem, že video bude na webu a v sociálních sítích stále častějším informačním prostředkem. Internet, s již poměrně vyspělým streamováním, je určitě pro sdílení videa vhodným prostředím. Jsou zde jak snímky zachycující okamžiky dobré zábavy a sounáležitosti obyvatel, tak ty, na nichž je patrna ruka střihače, která je vedena snahou zachovat pro budoucnost zdánlivě obyčejné okamžiky i lidi, kteří se při nich pravidelně scházeli. Přiznám se, že právě tato přidaná hodnota mne zaujala nejvíce. Na grafice webových prezentací je vidět rozevírající se „časové nůžky“. Dávají najevo nejen módnost, ale i čas vzniku prezentace. Řada velmi dobrých webů tak trochu v soutěži doplácí na nevyváženost systému. Ten je totiž tak silný, jak nejslabší je jedna jeho část. A tou je právě někdy grafika. Škoda. Grafika webových prezentací bohužel stárne jen o málo pomaleji než samotné informace. Již při prvních prohlíženích prezentací na sebe upozornila grafická podobnost některých řešení. Vysvětlení společného jmenovatele jsem pak našel v zápatí prezentací. Proč to taky ale někdy nezkusit opačně. Dodat si vlastní grafiku a nechť se „přihne“ systém. V každém případě je ale vidět poctivá snaha o rozvoj grafického prostředí, ve kterém města a obce prezentují informace pro občany, a to je moc dobře.

Hodnocení bude pokračovat i ve Veřejné správě číslo 1/2014.
 
připravila Ivana Jungová
 
Obce
Počet bodů
76,3
2. Modlany 
70,7
3. Křtiny 
63,4
61,6
5. Chlumec 
58,0
56,4
55,4
8. Choteč 
50,5
9. Libina 
46,1
10. Zákolany 
42,9
11. Ořechov 
42,0
12. Nevřeň 
41,3
35,9
14. Jince 
32,7
15. Stěžery 
17,0 
Obce s pověřeným obecním úřadem
Počet bodů
1. Fulnek 
72,5
2.–3. Jesenice 
57,9
2.–3. Příbor 
57,9
4. Duchcov 
52,9
41,3
33,8
6.–7. Adamov 
33,8
 
Obce s rozšířenou působností
Počet bodů
1. Most 
84,3
2. Trutnov  
65,4
3. Vimperk 
50,4
49,3
48,9
45,7
7. Nymburk 
41,4
8. Kaplice 
24,3
 
Videa
Počet bodů
75,9
66,7
57,4
50,0
37,0
31,5
6.–7. Knínice u Boskovic: Břišní tanečnice Ožvodlíci & Haupti
31,5  

Vítězové Parádní web 2013

Chuderov, 1 000 obyvatel, Ústecký kraj, Cena poroty
Fulnek, 5 877 obyvatel, Moravskoslezský kraj, Cena poroty
Křtiny, 782 obyvatel, Jihomoravský kraj, Cena veřejnosti
Jesenice, 7 516 obyvatel, Středočeský kraj, Cena redakce časopisu Veřejná správa
Modlany, 987 obyvatel, Ústecký kraj, Cena redakce časopisu Veřejná správa
Most, 67 490 obyvatel, Ústecký kraj, Cena poroty

 

vytisknout  e-mailem