Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ocenění v soutěži: Aligátorovy fanfáry pro vítěze

Druhý ročník hlasování pro originální weby měst a obcí je u konce. Kdo získal nejvíce hlasů veřejnosti?
 
Ve Webparádě se letos objevilo jedenáct obcí z šesti krajů. Klání se zúčastnilo po dvou obcích z kraje Jihomoravského (Knínice u Boskovic, Křtiny), Královéhradeckého (Batňovice, Choteč), Moravskoslezského (Suchdol nad Odrou, Václavovice), Plzeňského (Bílov u Kralovic, Nevřeň ) a Středočeského (Jince, Zákolany). Jedna obec pocházela z Pardubického kraje (Cotkytle). Soutěžilo se po dobu šesti měsíců od dubna do září, ke dni 1. října bylo hlasování ukončeno. V pětici webů se až do poslední chvíle udržely obce Křtiny (1.), Nevřeň (2.), Zákolany (3.), Jince (4.) a Choteč (5.). První místo a cenu veřejnosti tedy získává městys Křtiny. Všech pět obcí bude navíc zařazeno do Parádního webu, kde mají ještě možnost zabodovat u odborné poroty. Kompletní seznam finalistů Parádního webu zveřejníme ve Veřejné správě č. 22/2013. 
 
21-mapa_small.jpg

Z prvních obcí nasazených do soutěže v dubnu se v žebříčku udržely po celou dobu trvání letošní Webparády pouze Choteč a Zákolany. Patří jim tak nejdelší doba působení v soutěži – třicet týdnů. Naopak v pětici úspěšných obcí se ocitla i Nevřeň, která byla jednou ze dvou obcí zařazených do soutěže nejpozději, až koncem srpna, a měla tak na získání dobrého umístění poměrně krátký čas. Z obcí, které z Webparády vypadly, v žebříčku nejdelší dobu pobyly Batňovice a Václavovice (dvacet tři týdnů) a nejkratší Bílov (sedm týdnů) a Knínice u Boskovic (devět týdnů). Na prvních místech se vystřídaly obce Batňovice, Zákolany a Křtiny. Proběhla tři vyřazování. K prvnímu došlo v červnu, kdy se na posledních pozicích ocitly Knínice u Boskovic a Cotkytle. Knínice soutěžily po dobu devíti týdnů. Ze sedmého místa se jim podařilo atakovat pátou příčku, posléze se však znovu vrátily na sedmou pozici, která pro ně znamenala konec ve Webparádě. Cotkytle se v soutěži udržela o něco déle. Z třetího místa se ale postupně propadla na páté a šesté místo a ukončila tak po patnácti týdnech své působení v soutěži. Druhé vyřazování proběhlo v srpnu, kdy z Webparády odcházejí Václavovice a Batňovice. Jak již bylo naznačeno výše, tito „vytrvalci“ vydrželi v žebříčku dvacet tři týdnů. Batňovice ale své prvenství brzy ztratily, pak obsazovaly čtvrtou či sedmou příčku, a i když se jim na čas, v červnu, podařilo zlepšit umístění a získat pátou pozici, v červenci již zase klesly na šesté místo a v následujícím měsíci vypadávají. Václavovice se postupně zhoršily z druhého místa na třetí, čtvrté, až na poslední v žebříčku, což vedlo k jejich vyřazení. K posledním obcím, které se v žebříčku neudržely, patří Bílov a Suchdol nad Odrou. Bílov soutěž opustil po sedmi týdnech, kdy se mu nepodařilo zlepšit své umístění a zůstal na sedmém místě. To městys Suchdol nad Odrou se ze sedmého místa vypracoval na pátou příčku, v září ale klesnul na šestou pozici, z níž po patnácti týdnech vypadává.


Trilobit i esperanto

Podívejme se ještě na obce z Webparády trochu jinak. Kteří významní lidé v nich působili? Narazíme tak na zvláštní směsici umění, duchovna i vědy. Zatímco v Suchdole nad Odrou k místním osobnostem patří představitelé Moravské církve, jako byl David Nitschmann či David Zeisberger, s obcí Cotkytlí je spojován kněz a esperantista P. Josef Xaver Kobza. Také s hudebníky se můžete setkat na více místech, v Chotči je to skladatel a varhaník Jan Křtitel Kuchař, v Jincích houslista Josef Slavík a v Suchdole nad Odrou skladatel, dirigent a pedagog Josef Vincourek. V Suchdole nad Odrou se i další osobnosti zabývaly historií či výtvarným uměním, například Jindřich Schulig, vlastivědný spisovatel, Vilém A. Vita, malíř či Bernard Rudolfsky, architekt, spisovatel a výtvarník. V Bílově se zas mohou pochlubit stavitelem plaského kláštera Matějem Ondřejem Kondelem. A nesmíme zapomenout ani na vědce. V Suchdolu nad Odrou působil Stefan Weigel, vlastivědný pracovník a amatérský archeolog, v Knínicích u Boskovic Josef Sekanina, mineralog, vědec a vysokoškolský profesor či František Krkavec, botanik a v Jincích zkoumal místní naleziště trilobitů Joachim Barrande.
 
připravila Ivana Jungová
 
Září
Aktuální pořadí
 
Období
26. 8.–8. 9.

Období
9. 9.–13. 10.

 

Celkové pořadí
2013

Počet týdnů ve Webparádě
Nejvyšší dosažená pozice
1
1 1 15  1
6
2 2 7 2
2 3 3 30 1
4 4 4 24 3
3 5 5 30 2
5 6 vypadává 15  5
Bílov 7 7 vypadává 7  7

vytisknout  e-mailem