Veřejná konzultace k Informačnímu systému datových schránek
Shrnutí výsledků veřejné konzultace dalšího fungování informačního systému datových schránek (ISDS)
Veřejná konzultace k Informačnímu systému datových schránek
Shrnutí výsledků veřejné konzultace dalšího fungování informačního systému datových schránek (ISDS)
Veřejná konzultace se uskutečnila dne 19. 8. 2020 od 9:30 v budově Ministerstva vnitra.
Pozvánky na veřejnou konzultaci byly zaslány relevantním orgánům a organizacím, které reprezentují subjekty se zájmem na fungováním ISDS. Pozvánka byla zaslána následujícím organizacím:
- Hospodářská komora ČR
- Agrární komora ČR
- Česká advokátní komora
- Notářská komora ČR
- Asociace insolvenčních správců
- Komora daňových poradců ČR
- Členové Rady vlády pro informační společnost
- Svaz průmyslu a dopravy ČR
- Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
- Svaz měst a obcí ČR
- Asociace krajů ČR
- Českomoravská konfederace odborových svazů
- ICT unie
- Asociace insolvenčních správců z. s.
- Komora auditorů ČR
- Komora soudních znalců ČR
- Komora soudních tlumočníků ČR
- Česká komora architektů
- Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě
- Hospodářská komora ČR
Pozvánka byla též zveřejněna na internetových stránkách Ministerstva vnitra a účast na konzultaci byla pro veřejnost volná a bezplatná.
Shrnutí výsledků veřejné konzultace
Představitelé Ministerstva vnitra a České pošty představili shrnutí dosavadních zkušeností získaných z provozování ISDS v období 2009-2020. ISDS byl úspěšně zaveden a fungoval jedenáct let bez významných selhání. Systém dosahuje téměř 100% úspěšnosti při doručování. Dohromady bylo doručeno téměř 800 milionů datových zpráv.
Dále byl prezentován plán provozování a dalšího rozvoje ISDS v letech 2023-2028. Účastníci veřejné konzultace byli následně vyzváni, aby vyjádřili své názory ve vztahu k fungování a návrhům dalšího rozvoje ISDS.
Veřejnost vyjádřila obecnou spokojenost s fungováním ISDS a jeho dalším pokračováním
- ISDS umožňuje snadné a levné doručování doporučené pošty,
- Zprávy je možné kontrolovat a přijímat v zahraničí,
- ISDS šetří čas nutný k vyzvednutí a odeslání pošty na poštovní pobočce
- ISDS automaticky poskytuje potvrzení doručení, a
- Komunikace skrze ISDS je vysoce zabezpečena
Veřejnost navrhovala následující vylepšení systému:
- V současnosti jsou možnost odesílání zpráv do velikosti 50MB do vybraných DS OVM. Bylo by možné umožnit přeposílání datových zpráv z ISDS do soukromých mailových schránek? Bylo by možné poskytnout umožnit větší velikost datových zpráv k odesílání?
- Představitelé Ministerstva vnitra a České pošty vysvětlili, že přeposílání Stávající limit 50 MB (platný pro doručování do nově zřízených aditivních schránek) považujeme za technologicky nepřekročitelný. Větší dokumenty bude nutné ukládat do garantované úschovny a v datové zprávě posílat pouze odkaz na uložený dokument. Aktuálně probíhají předběžné analýzy možných řešení.
- Odesílání hromadných datových zpráv přes Portál veřejné správy?
- Představitelé Ministerstva vnitra a České pošty vysvětlili, že se jedná o samostatnou aplikaci, která není součástí Informačního systému datových schránek. Požadavek na rozeslání se zadává cestou formuláře na PVS, viz https://portal.gov.cz/formulare/zverejneni-zverejnovane-informace-covid-19. Zřejmě bude vhodné, aby MV ještě zveřejnilo metodický návod, jak tuto aplikaci používat.
- Přivítali by dlouhodobé uchovávání datových zpráv pro datové schránky na žádost (FO a PFO)
- Představitelé Ministerstva vnitra a České pošty, sdělili, že toto bude jedním z požadavků v rámci nové smlouvy o provozu ISDS.
- Možnost automatického vydání datové schránky FO při předání eOP a rovněž automatické aktivace elektronické identity u NIA?
- Představitelé Ministerstva vnitra a České pošty, sdělili, že na základě poslanecké iniciativy se plánuje automatické zřízení datové schránky fyzické osoby každému držiteli eID prostředku po jeho prvním použití cestou Národního bodu pro identifikaci a autorizaci.
- ISDS by byl účinným nástrojem též pro soukromoprávní právní vztahy (např. výpověď smlouvy může být velmi efektivně doručena přes ISDS); v současnosti však není možné doručit soukromou datovou zprávu nikomu, kdo si předtím aktivně nenastavil možnost příjmu takových soukromých zpráv. Neměl by ISDS být překonfigurován tak, aby umožňoval odesílání a přijímání soukromých zpráv již v základním nastavení?
- Představitelé Ministerstva vnitra a České pošty vysvětlili, že v současnosti převládá pohled, že elektronické komunikace by soukromým subjektům neměly být vnucovány. Cílem systému je, aby jej lidé používali dobrovolně.
- Je zamýšleno, že se ISDS stane důvěryhodným doručovacím systémem v souladu s nařízením eIDAS? Kdy je to plánováno?
- Zástupci Ministerstva vnitra a České pošty uvedli, že o notifikaci ISDS jako důvěryhodné služby aktuálně není zatím uvažováno.
- Bude se nově zřizovat profesní datová schránka pro rozhodce?
- Zástupci Ministerstva vnitra a České pošty uvedli, že nemají informace od příslušného gestora problematiky
- V případě odbourání frontendu ISDS, zda bude možnost nastavení datové schránky přes portál občana?
- Zástupci Ministerstva vnitra a České pošty uvedli, že Portál občana by samozřejmě musel obsahovat všechny konfigurační nastavení.
Bylo diskutováno též fungování ISDS
- Bylo diskutováno, jak se výsledky konzultace promítnou v dalším rozvoji ISDS. Ministerstvo vnitra a Česká pošta aktuálně diskutují a připravují nový model provozování ISDS 2023+, po skončení platnosti stávajících smluv zůstává správcem ISDS nadále Ministerstvo vnitra a provozovatelem Česká pošta, s.p., jak vyplývá z platné legislativy. Výsledky konzultace budou zohledněny v zadání ISDS 20231.