Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Nové občanské průkazy budou jen s elektronickým čipem a zdarma

Na návrh Ministerstva vnitra dnes, 21. 9. 2016, vláda schválila novelu zákona o občanských průkazech. Vydávat se budou pouze občanské průkazy se strojově čitelnými údaji a s novým kontaktním elektronickým čipem, které bude možné použít pro bezpečné prokazování totožnosti při využívání online služeb veřejné správy. Nové občanské průkazy budou vydávány plošně a zdarma. 

Občanka se díky novým elektronickým funkcím stane bezpečným klíčem k elektronickým službám státu. Chceme, aby do budoucna bylo možné většinu životních situací řešit jednoduše online,“  říká ministr vnitra Milan Chovanec.

Občanský průkaz s kontaktním elektronickým čipem bude povinným osobním dokladem občana, používání elektronických funkcí bude ale dobrovolné. Měl by být nejen prostředkem pro prokázání totožnosti, ale zejména prostředkem pro jednoznačnou elektronickou identifikaci. Tu občané využijí pro elektronická přihlašování k online službám např. České správy sociálního zabezpečení, finanční správy, pro služby aplikace CzechPOINT@home a další služby, které bude veřejná správa nabízet.

Úřady budou moci také nově informovat občana prostřednictvím textové zprávy nebo e-mailu, například o možnosti převzetí vyhotoveného občanského průkazu nebo cestovního dokladu.


Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem