Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Nechcete chodit na úřady? Zřiďte si datovou schránku

Daňová přiznání, rodičovské příspěvky i změny v katastru nemovitostí – to vše vyřídíte přes datovou schránku. Nejen v době zákazu volného pohybu vám pomůže zvládnout jednání s úřady efektivně a z pohodlí domova. Už nebudete muset trávit hodiny ve frontách a řešit hlídání dětí, jednoduše si vše zařídíte kdykoliv bez úředních hodin i ze zahraničí. Datovou schránku si mohou vyřídit všichni, i nepodnikající osoby, a její zřízení je zdarma. 

Vyzkoušejte státem garantovaný způsob komunikace s orgány veřejné moci, pojišťovnami i bankami a založte si datovou schránku. Díky datovým zprávám, které mají hodnotu doporučeného dopisu, ušetříte čas i peníze a budete mít státem garantovanou jistotu doručení včetně jejího obsahu. Datové schránky navíc prošly modernizací a nově umožňují pohodlnou komunikaci s úřady i na mobilních zařízeních.

Jedna cesta ušetří hodiny komunikace

Jsou dvě možnosti zřízení, a to na kontaktních místech veřejné správy Czech POINT nebo od března tohoto roku přes aktivovanou eObčanku.

Pokud nevlastníte elektronický občanský průkaz, nezoufejte. I když je lepší se v těchto dnech úřadům a poštám vyhnout, jedna cesta vám ušetří všechny další v budoucnosti. Daňové přiznání, rodičovský příspěvek nebo třeba žádosti o dočasné pracovní neschopnosti, kvůli tomu už na úřad nebudete muset. Pokud tedy opravdu na úřady musíte, doporučujeme jedinou cestu na Czech POINT, kde si zařídíte datovou schránku. Jednotlivé úřady pak už navštěvujete kdykoliv z pohodlí domova online. Doporučujeme se předem ujistit, jaká je otevírací doba Czech POINT, protože ta nově může být i mimo úřední hodiny. Aktualizovaný seznam kontaktních míst naleznete zde:

https://www.czechpoint.cz/wwwstats/f?p=100:16

K vyřízení stačí doklad totožnosti. V případě, že datovou schránku zakládáte jako právnická osoba, budete navíc potřebovat jmenovací dekret, usnesení valné hromady nebo jakýkoliv další úředně ověřený dokument, který vás určí jednatelem.

Na Czech POINT vyřídíte vše. Podepíšete žádost o zřízení datové schránky fyzické osoby, osobně si požádáte o zaslání přístupových údajů přes tzv. virtuální obálku a domů si odnesete potvrzení o založení datové schránky. Do e-mailu, pokud jste tuto možnost zvolili, obdržíte přihlašovací údaje i postup pro první přihlášení. V jiných případech je dostanete poštou. Do datové schránky se jednoduše přihlásíte na webových stránkách www.mojedatovaschranka.cz.

V rámci digitalizace veřejné správy si také můžete datovou schránku zřídit pohodlně z domova. Potřebovat budete eObčanku, pomocí které se přihlásíte do klientského portálu datových schránek. Zde stačí podat on-line žádost a vaše datová schránka vám bude bez čekání zřízena a zpřístupněna. Musíte však mít aktivovaný čip pro elektronickou komunikaci na eObčance, v počítači staženou aplikaci umožňující přístup k elektronickému občanskému průkazu a čtečku čipových karet, kterou následně připojíte k počítači. https://www.datoveschranky.info/-/zrizeni-datove-schranky-online-s-eobcankou-bez-navstevy-czechpoint

Jednoduché přihlášení

Nově můžete k přihlášení do datové schránky využít aplikaci Mobilní klíč, která tento krok ještě zjednodušila. Stažení je pro systém Android i iOS zdarma. Pomocí mobilní aplikace tak schránku otevřete pomocí naskenování QR kódu a zadání vámi vybraného hesla. Může se jednat o otisk prstů, rozeznání obličeje či obrázkový pin. Nemusíte se ničeho obávat, přihlášení je díky dvoufázové autentizaci bezpečné. Díky aplikaci Mobilní klíč si tak nemusíte pamatovat přihlašovací údaje a přihlásíte se kdekoliv ze svého mobilního telefonu.

vytisknout  e-mailem