Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Návrh zákona o soukromé bezpečnostní činnosti

Ministerstvo vnitra právě v těchto dnech dokončuje práce na novém zákoně upracujícím oblast soukromých bezpečnostních služeb. 

Návrh zákona o soukromé bezpečnostní činnosti

Ministerstvo vnitra právě v těchto dnech dokončuje práce na novém zákoně upracujícím oblast soukromých bezpečnostních služeb. Záměr podřídit soukromé bezpečnostní služby samostatné právní úpravě byl poprvé veřejně deklarován v Koaliční smlouvě přijaté koaličními stranami ODS, TOP 09 a VV. Následně byl úkol zpracovat přímo paragrafované znění zákona uložen Ministerstvu vnitra (dále jen „ministerstvo“) Programovým prohlášením vlády a odrazil se tak i v Plánu legislativních prací vlády na rok 2011. Konkrétní obsahové zadání nového zákona vzešlo z usnesení Podvýboru pro obecní policie a soukromé bezpečnostní služby přijatého v březnu tohoto roku. Toto usnesení mimo jiné doporučuje ministerstvu zpracovat na základě zmíněným podvýborem schválených věcných východisek návrh paragrafovaného znění zákona.

Samotné přípravě zákona byla věnována velká pozornost a při jeho přípravě bylo využito zkušeností z aplikace řady zahraničních modelů, z poznatků z praxe, ze znalostí mnohaletých snach o speciální právní úpravu, z pokusů o novelizaci těch částí živnostenského zákona řešících problematiku SBS, z činnosti ministerstva vykonávané dle zákona č. 179/2006 Sb., o uznávání výsledků dalšího vzdělávání, i ze zkušenostní odborníků z řad bezpečnostních agentur.

Ministerstvo hodlá předložit návrh nové právní úpravy vládě České republiky nejpozději do konce září tohoto roku. Vzhledem k tomu, že se jedná o úpravu zcela novou, jež doposud nemá v České republice obdoby, domníváme se, že je třeba danou problematiku zpřístupnit široké veřejnosti. Tento text, jenž je souhrnem obsahu a základních principů zákona, je nyní uveřejňován s cílem přispět do v poslední době velmi široké debaty pohledem předkladatele zákona.


Publikováno dne: 19. 8. 2011

vytisknout  e-mailem