Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Národní architektura eGovernmentu a zajištění kyberbezpečnosti. Resort vnitra uspěl v soutěži eGovernment the Best

Ministerstvo vnitra (MV) získalo první dvě místa mezi projekty elektronizace státní a veřejné správy v roce 2019. V kategorii projekty ČR soutěže eGovernment the Best vyhrálo s vytvořením a webovou prezentací čtyř zásadních dokumentů k Informační koncepci ČR. 

Hned za souborem a webovou prezentací dokumentů především pro manažery a pracovníky ICT ve veřejné správě se umístil projekt Ministerstva vnitra Rozvoj Dohledového centra eGovernmentu. Ten mj. zajišťuje kyberbezpečnost a bezpečnostní dohled pro ICT systémy kritické informační infrastruktury a významné informační systémy MV. „Digitalizaci včetně zajištění kyberbezpečnosti bereme na ministerstvu vážně. Kromě narůstajícího počtu uživatelů si toho všímá i odborná veřejnost. To dokazuje, že jdeme správnou cestou,“ řekl k ocenění práce odborníků MV ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).    

Hlavní cenu za MV převzal 25. listopadu 2019 ředitel odboru hlavního architekta eGovernmentu Petr Kuchař, jehož odbor prezentaci materiálů národní architektury eGovernmentu na https://archi.gov.cz/ vytvořil a spravuje. „Jde o výsledek naší více než roční práce. Konečně máme dokumenty s hlavními informacemi k architektuře eGovernmentu, navíc dostupné v provázané formě na webové stránce,“ uvedl Petr Kuchař.

Hlavní dokumenty

Mezi dokumenty, které získaly hlavní cenu, patří Národní architektonický plán, Národní architektonický rámec, Slovník pojmů eGovernmentu a Metody řízení ICT veřejné správy.

Národní architektonický plán popisuje centrální sdílené služby eGovernmentu s jejich implementačními detaily a výhledem na budoucí možné změny. Národní architektonický rámec je metodický návod pro tvorbu a údržbu ICT architektury úřadu. Metody řízení ICT veřejné správy slouží pro vedoucí IT pracovníky jako návod na řízení této problematiky a Slovník pojmů eGovernmentu pomůže i laikům pro lepší orientaci v odborných termínech z oblasti eGovernmentu.

Web splňuje moderní požadavky na sdílení znalostí a informací, které jsou důsledně vzájemně provázány. Obsah je dostupný také zde na webových stránkách MV.

Cílem soutěže pořádané magazínem Egovernment je prezentovat projekty státní a veřejné správy, které mohou inspirovat ostatní. Kromě centrálních úřadů má soutěž také kategorie projektů krajů, měst a obcí.


Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations 

Odkazy do noveho okna

f_01 První cena pro MV - NAP

f_01 První cena pro MV - NAP 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem