Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Možnost cestování do ČR pro občany vybraných států EU+ a cizince s přiznaným postavením dlouhodobě pobývajícího rezidenta od 15. června 2020

Od 15. června budou moci občané vybraných států EU+ a cizinci s přiznaným postavením dlouhodobě pobývajícího rezidenta tohoto členského státu cestovat do České republiky bez nutnosti prokazovat účel cesty a předkládat potvrzení o absolvování testu na SARS-CoV-2 s negativním výsledkem. Ministerstvo zdravotnictví vydalo dne 12. června ochranné opatření, které země EU+ dělí do tří skupin dle rizika nákazy onemocnění COVID-19: země s nízkým rizikem (zelené), středním rizikem (oranžové) a vysokým rizikem (červené). 

Ochranné opatření

Bez povinnost předložit negativní test mohou přicestovat občané a rezidenti zemí s nízkým rizikem nákazy (zelených). Na občany a rezidenty ostatních zemí EU+ (oranžových a červených) se budou nadále vztahovat podmínky pro vstup definované výše uvedeným ochranným opatřením (např. nadále platí, že občané těchto zemí nemohou do ČR cestovat za turistickým účelem). Podmínky vymezené ochranným opatřením platí obdobně i pro občany ČR, kteří mají bydliště v jiném členském státě EU. Pokud země jejich bydliště spadá do oranžové nebo červené kategorie, musí občané ČR s bydlištěm v této zemi předložit po vstupu do ČR test nebo podstoupit karanténu, pokud nesplňují jednu z výjimek vymezenou opatřením.

Občané ČR a cizinci s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem v ČR se na základě tohoto opatření mohou vracet do ČR ze zemí EU+ s nízkým a středním rizikem nákazy (zelených a oranžových) bez povinnosti předkládat potvrzení o absolvování testu nebo podstoupit karanténu. Povinnost testu nebo karantény bude zachována jen po návratu ze zemí s vysokým rizikem nákazy onemocnění (červených).

Pozor, mapa nezohledňuje podmínky pro cestování do zemí EU+. Pro podmínky vstupu do ostatních zemí je potřeba zjistit aktuální informace nejlépe u zastupitelského úřadu ČR v příslušné zemi (rozcestník je zde). Rozdělení zemí do kategorií podle rizika nákazy onemocnění bude pravidelně aktualizováno.​

Další informace a mapa jsou zveřejněny na webu Ministerstva zdravotnictví.

Semafor-vstup_do_CR_po_15-06-2020_-_20200614.jpg
ke stažení (pdf, 735 kB)

  

* EU+: členské státy EU, Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Švýcarsko a Velká Británie

  


publikováno 3. června 2020, aktualizováno 13. června 2020

vytisknout  e-mailem