Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra jednal o problematice diváckého násilí

Ministr vnitra Radek John, předseda Českomoravského fotbalového svazu Ivan Hašek a ředitel Služby pořádkové policie plk. Petr Sehnoutka dnes 9. listopadu probírali téma boje proti diváckému násilí. Téma se řešilo v reakci na sobotní zásah policie v Ostravě. 

Policie v sobotu na fotbalovém utkání Baníku proti Plzni čelila veliké přesile útočníků. Přesto se všichni přítomní shodli na tom, že zásah zvládla úspěšně.

"Počet problematických zápasů, kdy je nutný zásah policie se snížil, ale naše úsilí musí pokračovat dokud výtržníky, kteří se rekrutují hlavně z řad extremistů, nedostaneme ze stadionů úplně. Myslím, že zákaz vstupu na utkání po dobu až deseti let, je dostatečná hrozba, která fanoušky odradí od výtržností. Je důležité, aby se tyto tresty tvrdě a důsledně uplatňovaly ve větší míře než dosud," uvedl ministr vnitra Radek John.

V boji proti diváckému násilí by měly pomoci i vstupenky na jméno (adresný ticketing), které by měly být během příštího roku zavedeny na všech zápasech a důsledné monitorování rizikových zápasů kamerovým systémem.

Ministerstvo vnitra připravilo komplexní vyhodnocení dosavadního fungování systému řešení problematiky diváckého násilí. Tento materiál nazvaný "Zpráva o situaci v oblasti diváckého násilí, dopadu koncepce v praxi a návrzích dalších opatření" bude předložen vládě do konce listopadu 2010. Součástí materiálu je také predikce vývoje této problematiky v následujícím období a s tím spjaté vymezení nových úkolů. Určení nových úkolů vzniklo jak na základě vlastní analýzy a podkladů Ministerstva vnitra, tak zejména na základě společných jednání a závěrů Ministerstva vnitra, Policie ČR, ČMFS a fotbalových klubů.

Důležitým krokem v boji s diváckým násilím se stal nový alternativní trest zákaz vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce, který je součástí nového trestního zákoníku účinného od 1. ledna 2010. Podstatou nového alternativního trestu je soudem vyslovený zákaz vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce a to na dobu až deseti let. Po dobu výkonu trestu může být uložena povinnost dostavovat se podle pokynů probačního úředníka v období bezprostředně souvisejícím s konáním zakázané akce na určený útvar.

"Důsledná aplikace tohoto trestu spolu s efektivní kontrolou jeho výkonu je jedním z významných nástrojů boje proti diváckému násilí. Aplikace tohoto trestu má i výrazný preventivní charakter," dodal na závěr ministr vnitra.

  

Pavel Novák
zástupce ředitele odboru a tiskový mluvčí

  


9. listopadu 2010

vytisknout  e-mailem