Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvo vnitra uspořádalo konferenci o stalkingu

Problematika nebezpečného pronásledování – stalkingu – byla hlavním tématem odborné konference, která se 23. listopadu 2011 uskutečnila na půdě Ministerstva vnitra. Setkání, proběhlo pod záštitou vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové. Zúčastnili se ho jak zástupci Ministerstva vnitra, tak i experti z řad policie, justice či policejní psychologie.  

„Jedním z důvodů tohoto setkání je nejen zvýšit povědomí o problematice stalkingu, ale i zkvalitnit přístupy jednotlivých institucí, které přijdou do styku s obětí nebezpečného pronásledování,“ zahájila odbornou debatu Jitka Gjuričová, ředitelka odboru prevence kriminality. Připomněla také, že se konference pořádá u příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách. Tím je 25. listopad.
 
Jak uvádí dosavadní statistiky, v letošním roce v období od 1. ledna do 30. června bylo spácháno celkem 339 činů nebezpečného pronásledování. Nejčastěji byly oběťmi stalkingu bývalé manželky či partnerky, celkem ve 135 případech. K pronásledování pak nejčastěji docházelo v Praze, jednalo se o 67 případů.
 
V loňském roce bylo policii nahlášeno 205 případů stalkingu, z toho u 156 osob došlo k zahájení trestního stíhání a 83 osob bylo podle soudních statistik odsouzeno.
 
 Nebezpečné pronásledování - objekt napadení

 

Přehled spáchaných činů nebezpečného pronásledování podle krajů

V období  1.1.-30.6.2011 spácháno celkem 339 činů nebezpečného pronásledování. V grafu jsou znázorněny nejčastější objekty napadení. Ve zbývajících případech jsou obětí např. dospělé osoby v ostatním příbuzenském vztahu, spolubydlící atd.
 

 

Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations
 

Odkazy do noveho okna

f_02

Jitka Gjuričová, ředitelka odboru preven... 

Detailní náhled

f_05

Andrea Baršová, Úřad vlády ČR 

Detailní náhled

f_08

plk. Jan Noga, ředitel Úřadu služby krim... 

Detailní náhled

f_11

por. Andrea Kornetová 

Detailní náhled

f_15

Marie Štorková – policejní psycholožka 

Detailní náhled

f_16

Ludmila Čírtková,soudní znalkyně a vedou... 

Detailní náhled

f_20

Tomáš Durdík – Městský soud Praha 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem