Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvo vnitra pracuje na volebním zákoníku

Ministerstvo vnitra v současné době připravuje na základě znění programového prohlášení vlády návrh věcného záměru volebního zákoníku. 

Volební problematika je oblastí natolik zásadní, že již v této fázi vyžaduje poskytnutí poměrně komplexního pohledu a zejména nastolení podrobné diskuze. Cílem je tedy přijmout takovou právní úpravu, která se bude vyznačovat stabilitou, nebude podléhat účelovým změnám a bude výsledkem širokého politického konsensu.

Základní cíle a zásady, které by měl návrh řešit a které předložíme k obecné diskuzi:

  • spojení právní úpravy všech druhů voleb do jednoho právního předpisu;
  • odstranění aplikačních nedostatků, zapracování poznatků z praxe a sjednocení terminologie právní úpravy;
  • zakotvení možnosti voliče uložit svůj hlas přede dnem voleb u obecního úřadu a možnosti hlasování poštou pro všechny druhy voleb;
  • zpracovat důkladnou analýzu týkající se možnosti zavedení přímé volby starostů s cílem vytvořit pro ni podmínky v malých obcích;
  • po vyhodnocení pilotního projektu elektronického hlasování se počítá i s právní úpravou e-voleb;
  • upravení institutů, které jsou pro všechny druhy voleb společné, popř. se liší pouze rozsahem úpravy v závislosti na druhu voleb - zachování systému volebních zásad, volebního období, dnů voleb, aktivního a pasivního volebního práva, volebních orgánů, soudního přezkumu, podávání projednávání a registrace kandidátních listin, zajištění průběhu hlasování, zjišťování výsledků voleb, včetně např. stanovení volebního dělitele, výše uzavírací klauzule atd.

  

Jiří Reichl
ředitel odboru a tiskový mluvčí

  


5. listopadu 2010

vytisknout  e-mailem