Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvo vnitra podpořilo projekt ke zjišťování radiace na území České republiky

Ministerstvo vnitra podpořilo projekt RAMESIS, který zavedl systém monitorování radiační situace v České republice. V rámci projektu byly vyvinuty, vyrobeny a pořízeny měřicí přístroje pro stacionární i pro mobilní měření, které jsou bezplatně zapůjčovány školám, institucím i zájemcům z řad široké veřejnosti. Díky nim lze sledovat základní informace o radiační situaci formou měření dávkového příkonu. 

Výsledky měření jsou na webovém portálu Aplikace RAMESIS.

Projekt RAMESIS realizoval Státní ústav radiační ochrany ve spolupráci s ČVUT a společností NUVIA a je zaměřen na zvýšení bezpečnosti občanů měst a obcí zavedením systému monitorování radiační situace v souladu s aktuálními světovými trendy – podporou tzv. občanského monitorování a občanských měřicích sítí v rámci celosvětově rozšířené tzv. Citizen Science. Od počátku realizace v roce 2015 se do měření zapojili kromě škol a studentů i zájemci z řad profesionálních a dobrovolných hasičů, skautské organizace a veřejnost. Všechna získaná data jsou veřejnosti volně k dispozici pod svobodnou licencí, a je možné je tedy využít jako podklad pro další zpracování či vědeckou činnost.

Sběr, ukládání, zpracování a prezentaci výsledků těchto měření zajišťuje na své webovém portálu Státní ústav radiační ochrany, v. v. i., Praha. Zajištěna je také podpora uživatelů jak v oblasti provádění a hodnocení vlastních měření, tak i v oblasti radioaktivity a radiační ochrany obecně - prostřednictvím webového informačního portálu RAMESIS Wiki.

Zájemci o zapůjčení stacionárních či mobilních přístrojů, popřípadě zapojení do projektu, mohou kontaktovat ramesis@suro.cz.

Více naleznete zde.
 


Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a PR

vytisknout  e-mailem