Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Jan Hamáček navštívil české potápěče v Bosně a Hercegovině

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) navštívil v pátek 11. října 2019 v rámci své zahraniční pracovní cesty policejní potápěče působící u Mostarského jezera v Bosně a Hercegovině. Ti zde už od roku 2011 pomáhají s odminováním řek a výcvikem bosenských potápěčů. Jan Hamáček využil možnost si potápění sám přímo na místě vyzkoušet. 

Na mezinárodní potápěčské základně na břehu Mostarského jezera ministr vnitra Jan Hamáček ocenil spolupráci českých policejních potápěčů a pyrotechniků, příslušníků Hasičského záchranného sboru České republiky a bosenských jednotek civilní ochrany Federace Bosny a Hercegoviny a Republiky srbské. Tato spolupráce začala již v roce 2011 a současná expertní mise je 24. v pořadí. Náplní je odstraňování nevybuchlé munice v řekách a rovněž profesionální výcvik potápěčů-pyrotechniků z Bosny a Hercegoviny. Za dobu svého působení čeští policejní potápěči vylovili z různých bosenských řek přes osm tun munice, kterou předali k odborné likvidaci.

Rád bych poděkoval všem, kdo se na této spolupráci podílí. Ať už se jedná o české policejní potápěče, pyrotechniky, příslušníky HZS, nebo jednotky z dalších zemí. Jde o náročnou a riskantní práci, která ale přináší zvýšenou bezpečnost v místech prováděných operací,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček s tím, že Česká republika je připravena na další spolupráci.

Součástí programu návštěvy ministra byla kromě neformálního jednání s představiteli Bosny a Hercegoviny i prohlídka potápěčské základny a technického vybavení. Po ukázce nalezené munice se Jan Hamáček společně s potápěči potopil pod hladinu Mostarského jezera až do hloubky 20 metrů.Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations 

vytisknout  e-mailem