Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Jan Hamáček: Digitalizace státní správy už není popelkou, jen za minulý rok nám ušetřila miliardy korun

Nové projekty Ministerstva vnitra (MV) rozšiřují online komunikaci občanů se státem nebo pomáhají ušetřit miliardy korun díky centrálním nákupům a koordinační roli MV při kontrole IT projektů. V posledním roce se hlavním mottem reformy státní správy stala digitalizace, zdůraznil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). 

Vizi i úspěchy MV při digitalizaci státní správy představil Jan Hamáček na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě 1. dubna 2019. Mezi projekty MV, které se v posledním roce podařily, zmínil např. rozcestník ke službám veřejné správy Portál občana, zavedení eObčanek nebo novou podobu datových schránek. „Nástroje umožňující komunikaci občanů se státem jsme vytvořili, teď jsou na řadě i ostatní úřady, aby své služby pro občany připojovaly. Není na co čekat,“ uvedl ministr vnitra. Upozornil také, že kromě služeb pro občany je digitalizace i o efektivní koordinaci, komunikaci a sdílení systémů a informací státních institucí mezi sebou. MV mj. připravuje vznik cloudových úložišť pro veřejnou správu nebo na meziresortní úrovni kontroluje větší IT projekty státu.

„Odstraněním nedostatků při kontrolách IT projektů jsme vloni ušetřili jednu miliardu Kč. Další téměř dvě miliardy jsme uspořili díky centrálním nákupům státu v ICT oblasti,“ dodal Hamáček s tím, že MV tak maximálně plní roli lídra eGovernmentu. Proto MV podporuje nový návrh zákona o právu na digitální služby, který legislativně ukotví právo občanů komunikovat s úřady digitálně.

Cena ministra vnitra
Jan Hamáček také předal Cenu ministra vnitra za dlouhodobý přínos k rozvoji eGovernmentu. Ocenění získal profesor Jiří Voříšek za příkladnou a přínosnou spolupráci mezi veřejnou správou a akademickým sektorem, zejména při budování eGovernment cloudu. Jiří Voříšek, mj. bývalý vedoucí katedry informačních technologií na FIS VŠE v Praze, se podílel také na přípravě Strategie rozvoje ICT služeb veřejné správy, na jejímž základě MV kontroluje IT projekty veřejné správy.

Konference Internet ve státní správě a samosprávě v Hradci Králové je zásadní setkání zástupců státní a veřejné správy s odborníky a dodavateli technologií a služeb, kteří se podílejí na rozvoji veřejné správy a digitalizaci společnosti. Na letošním 22. ročníku ve dnech 1. a 2. dubna představí MV např. zkušenosti s fungováním Portálu občana, přípravu cloudových úložišť nebo Vizi moderního státu 4.0.




Klára Pěknicová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem