Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Jak si nenechat ukrást auto

Významným preventivním opatřením proti krádeži motorového vozidla je jeho kvalitní zabezpečení

Současná nabídka vozidel na trhu má již řadu bezpečnostních prvků zakomponovaných standardně při výrobě: imobilizér, centrální kódové zajištění zámků, kódování skel apod.

Vozidlo lze dále zabezpečit:

  • mechanickými zabezpečovacími systémy (např. blokace řadicí páky, blokování volantu apod.),
  • elektronickými systémy (autoalarmy, imobilizéry, přerušení přívodu elektřiny do zapalování),
  • satelitními vyhledávacími systémy,
  • kombinací výše uvedeného.

Na trhu je široká nabídka výrobců a druhů bezpečnostních systémů a opatření, kterými lze vozidlo kvalitně zabezpečit. Cenová relace zabezpečovacích systémů se pohybuje řádově ve stovkách až tisících korun s ohledem na konstrukční zpracování, náročnost na instalaci, kvalitu a spolehlivost. Kvalitní zařízení, které je opatřeno atestem, nemůže být samozřejmě levné. Přesto se Vám investice vyplatí, neboť eliminujete riziko odcizení vozidla a ve většině případů snížíte náklady na pojištění vozidla s ohledem na vybrané zabezpečovací systémy.

Dalším odrazujícím prvkem je označení autoskel, které zohledňují i některé pojišťovny při stanovení výše pojistného. 

Přesto musíme konstatovat, že stoprocentně spolehlivé zabezpečení vozidla před krádeží neexistuje. Vynalézavost a technické vybavení zlodějů motorových vozidel je stejně jako zabezpečení vozidel stále dokonalejší. S notnou nadsázkou lze konstatovat, že neexistuje systém, který by nepřekonali.

Vedle zabezpečení je významným bezpečnostním prvkem i samotné bezpečné zaparkování vozidla - parkujte vozidlo na osvětleném a bezpečném místě (např. střežená parkoviště, garážová stání apod.), při odchodu od vozidla vždy zkontrolujte jeho uzamčení a zabezpečení, nenechávejte ve vozidle na viditelném místě doklady, mobilní telefony, navigační přístroje, příruční zavazadla, či jakékoliv jiné hodnotnější věci.

Dále doporučujeme zvážit uzavření havarijního pojištění nebo připojištění proti odcizení, a to zejména u vozidel vyšší cenové relace. Některé pojišťovny nabízejí tato pojištění i pro starší vozidla.

Buďme solidární!
V případě, že zaregistrujete podezřelé jednání vykazující znaky páchání trestné činnosti, ihned, bez zbytečného odkladu kontaktujte linku 158. Můžete tak zabránit spáchání trestného činu a ochránit Váš majetek nebo majetek Vašich sousedů.


Modus operandi: krádeže vozidel pomocí systému keyless (kessy)

V poslední době se na území Německa, Rakouska, České republiky, ale i jiných států množí případy krádeží luxusních motorových vozidel, která jsou vybavena bezklíčovým odemykáním a startováním vozidla (tzv. keyless nebo kessy).

Keyless/kessy vybavení vozidla poskytuje řidiči na jedné straně maximálně komfortní přístup do vozidla: Pokud je klíč v povolené vzdálenosti, vymění si s řídící jednotkou vozidla komunikační kódy. Vozidlo je pak přístupné např. otevřením dveří nebo zavazadlového prostoru.  Tato vychytávka má ale i své stinné stránky.


Pachatelé se zmocňují těchto vozidel pomocí tzv. zesilovače signálu. Jedním zařízením naskenují prostor za dveřmi domu nebo bytu, kde majitelé obvykle odkládají klíče, včetně klíčů od vozidla, nebo naskenují signál klíče vytipovaného vozidla přímo u majitele pohybujícího se ve veřejném prostoru (restaurace, obchod apod.).

Foto: Policie ČR

Druhým zařízením se přenesený signál použije k otevření a nastartování vozidla. Po přerušení signálu se na palubním počítači pouze zobrazí varovné hlášení o nepřítomnosti klíče ve vozidle, ale motor vozidla zůstane v chodu. Tímto způsobem lze odcizit během pár vteřin i více vozidel v  jednom místě najednou. 

V roce 2017 bylo na území Libereckého kraje zadrženo 12 pachatelů – občanů Polska a Litvy, kteří převáželi vozidla vybavená keyless/kessy odcizená v Německu nebo v Rakousku. Další vozidla odcizená v Německu či Rakousku byla na našem území odstavena.

V Libereckém kraji bylo odcizeno minimálně 19 vozidel vybavených zařízením keyless/ kessy - zn. VW Passat, Škoda – Superb, Škoda – Octavia, Mercedes, Mondeo, Audi A6, Q5,Q7, Volvo XC60, Mazda CX3, Jeep, vyrobená v letech 2014 – 2017. Riziko odcizení vozidel vybavených keyless/kessy se ale týká i jiných značek vozidel.

Jak se bránit:

Některé keyless/kessy systémy umožňují manuální vypnutí signálu, na trhu se také nabízejí obaly na keyless/kessy zařízení, jejichž výrobci deklarují blokování signálu. Odcizení vozidla lze zabránit nebo aspoň ztížit dalším zabezpečovacím zařízením ve vozidle. Nebo je možné se vrátit ke starým dobrým klíčům.

S využitím informací od Policie ČR připravila: JUDr. Jana Horáková z odboru bezpečnostní politiky MV ČR; e-mail: jana.horakova@mvcr.cz
Poslední
aktualizace: leden 2018

vytisknout  e-mailem