Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ivan Langer představil v Bruselu parlamentním výborům priority Ministerstva vnitra

Ministr vnitra Ivan Langer představil ve středu 21. 1. 2009 v Bruselu výborům Evropského parlamentu priority Ministerstva vnitra během českého předsednictví v Radě EU. 

Prezentace se uskutečnila ve Výboru EP pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a ve Výboru EP pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE).

Ve výboru LIBE představil ministr vnitra evropským poslancům program předsednictví České republiky v oblasti vnitřních věcí a seznámil přítomné poslance s několika hlavními prioritami. Mezi tyto priority patří moderní technologie a bezpečnost, Schengenský informační systém druhé generace (SIS II), mezinárodní ochrana dětí a racionální protidrogová politika. Ivan Langer seznámil poslance se závěry ohledně Schengenského informačního systému druhé generace z neformálního zasedání ministrů Rady EU pro spravedlnost a vnitřní věci, které se uskutečnilo minulý týden v Praze. „Na neformálním zasedání Rady jsme se spolu se všemi ministry ostatních členských států EU a Schengenu zabývali současnou situací ve vývoji SIS II a shodli jsme se, že projekt se skutečně nachází v krizi, kterou je třeba okamžitě řešit. Zároveň jsme uvedli, že české předsednictví si vyvedení projektu z krize stanovilo jako jednu ze svých priorit a učiní pro tento projekt maximum tak, aby ho oživilo a mohlo jej předat švédskému předsednictví ve zdravém stavu“, řekl ministr vnitra Ivan Langer. Zároveň se s poslanci shodl, že v příštích měsících bude pokračovat společná práce předsednictví a Evropského parlamentu na tzv. prvním azylovém balíčku, sérii legislativních návrhů, které startují druhou fázi budování společného evropského azylového systému. Spolupráce mezi předsednictvím a Evropským parlamentem bude klíčová i v případě dokončení Vízového kodexu.

Ve výboru ITRE představil ministr vnitra poslancům priority českého předsednictví pro první pololetí roku 2009, které se týkají politiky EU v informační společnosti a eGovernmentu. České předsednictví je například připraveno vést diskuzi o tom, jak vysvětlit výhody vysokorychlostního internetu na evropské úrovni. V době ekonomické krize bude nutné poukázat zejména na ekonomické výhody a úspory, které vysokorychlostní internet svým uživatelům nabízí. Jednou z těchto oblastí je bezesporu telefonování přes internet, kde podle nedávného průzkumu Evropské komise právě domácnosti v České republice, Lotyšsku a Litvě telefonují přes internet nejvíce v celé Evropě. Během našeho předsednictví se budeme snažit nalézt správnou odpověď na to, jak učinit evropskou společnost společností informační a zároveň ji díky přínosu ICT zajistit pozitivní vyhlídky do budoucnosti.

  


21. ledna 2009

Odkazy do noveho okna

Jednání ITRE  - Výboru EP pro průmysl, výzkum a energetiku 1

Jednání ITRE - Výboru EP pro průmysl, v... 

Detailní náhled

Jednání LIBE (Výboru EP pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci)

Jednání LIBE (Výboru EP pro občanské svo... 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem