Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hlasujte pro jedinečnost v pátém kole

Po čtyři měsíce se můžete setkávat v rubrice e-servis s žebříčkem webů. Doplňovány jsou do něho inovativní internetové stránky obcí. Jak vypadá aktuální pořadí? Na prvním místě Webparády se již po osm týdnů úspěšně drží Čížkov, druhou pozici si v posledních dvou týdnech místo Bělova vybojovala Telnice, o jednu příčku si polepšila Kašava, zato Poděšín se propadnul na páté místo. Po šestnácti týdnech Webparádu opouštějí Krásná a Veselíčko.


Webparáda květen
 

1. Čížkov
2. Telnice
3. Bělov
4. Kašava
5. Poděšín
 

Hodnocení

K naposled zařazeným webům (Poděšín a Telnice) jste si již mohli ve Veřejné správě 8/2012 přečíst hodnocení Karla Ferschmanna, nyní se dozvíte postřehy dalších hodnotitelů. Webmaster a místostarosta obce Němčovic Jakub Ferschmann se již tradičně zaměřil na zdrojový kód a přístupnost stránek. Starostu obce Šebetov Zdeňka Čížka převážně zajímalo, jak se do stránek promítá „život obce“ a tajemník Hořic Michal Kuchta shrnul svůj pohled na weby z hlediska grafického zpracování, vhodného rozvržení úvodní stránky a v neposlední řadě funkčnosti designu.
 

Poděšín

Zdeněk Čížek: Malá obec s přehledným webem, který dokáže překvapit. U tak malé obce bych nečekal webkamery, soupis všech knih v knihovně, obrovskou spoustu informací z historie, činnosti hasičů či provozu školky. Tam jsem skoro cítil střet se zákonem o ochraně osobních údajů. V povinných informacích by se asi našla nějaká ta chybějící drobnost, některé odkazy jsou zdvojené, ale navigace má logiku. Některé odkazy vás z webu obce vyvedou, stejně tak přímé odkazy na PDF dokumenty. Přimluvil bych se za otevírání těchto odkazů v novém okně. Zcela prázdný kalendář událostí by zasloužil doplnit o data či nahradit prostým seznamem, který by byl přehlednějším. Snad bych pár maličkostí ještě našel, ale Poděšín si už další kritiku nezaslouží. Udělali poctivý kus práce. Stovkám malých obcí mohou být vzorem.
Jakub Ferschmann: Zdrojový kód je téměř bez chyb, mezi nalezenými chybami jsou neukončené některé párové značky. Dále bych vytknul, že na každé stránce jsou použity dva nadpisy hlavní úrovně h1. Dobře strukturovaný dokument by měl obsahovat nadpis této úrovně pouze jeden. Vyvaroval bych se také častého stylování vzhledu přímo ve stránce. Z pohledu přístupnosti je web takřka bez připomínek. Jen bych se vyvaroval stránek, které mají velmi málo obsahu anebo ho nemají vůbec. Z mého pohledu je taková stránka zbytečná a nemá tady co dělat.
Michal Kuchta: Webové stránky obce Poděšín na mě na první pohled zapůsobily útulným dojmem. Je škoda, že články jsou uvězněny v menu v rubrikách a musíme je všechny projít, abychom zjistili, které jsou nejaktuálnější, přitom by mohly běžet na hlavní stránce a statistické údaje o obci by se daly schovat pod jeden odkaz. Na první pohled web jakoby „nežije“. Tři úvodní fotografie z obce sice alespoň trochu obec představují, ale tím to končí. Hlavní stránka webu je jinak statická. V době širokoúhlých monitorů by webu prospělo „zafixovat“ jeho šířku, aby se neroztahoval podle velikosti rozlišení displeje čtenáře, jinak vzniká bílé nevyužité místo. Webu inovace prospěla a uvedené věci jsou pouze maličkosti, se kterými se dá snadno vypořádat.
 

Telnice

Zdeněk Čížek: Tým tvůrců webu Telnice rozhodně nepodceňuje aktuálnost informací, nejen úvodní stránka je toho velice výmluvným důkazem. Návštěvník je doslova zahrnut spoustou odkazů. Nicméně právě navigace by zasloužila menší revizi. Odkaz na povinné informace na horní liště webu nabídne stránku, kde občan najde od bodu 9 spíše doporučení než povinné informace. Některé informace tu nejsou, některé je potřeba jen prolinkovat, neboť se na webu nachází, jen na úplně jiném místě. Podobného „dublování“ je na webu víc. Základní informace o spolcích a sdruženích naviguje odkaz Obec a okolí. Na ty samé spolky narazíte znovu, tentokráte se spoustou informací z činnosti přes odkaz Sport a volný čas. E-podatelna a úřední deska je dostupná z přímých odkazů na levé liště, obě je opět naleznete z navigace Radnice. Tato navigační lišta by tak mohla nabízet na první pohled méně odkazů seskupených do logických sekcí. Například odkazy Program kina nebo Kulturní a sportovní akce dát pod výmluvný odkaz Kultura, odkaz Dotační politika přesunout do odkazu Radnice. Odkazy na vydání zpravodaje a jízdních řádů, které se otevírají v PDF, bych nalinkoval do nového okna. Podobně bych tak učinil se stránkami mikroregionu či hřbitova, neboť v těchto případech návštěvník web opouští. Za pochvalu stojí zjednodušená verze stránek pro slabozraké, možnost zasílání novinek či čtečka RSS. Moje shrnutí: web našlapaný aktuálními informacemi.
Jakub Ferschmann: Zdrojový kód je téměř bez chyb. Jen občas chybí například ukončení párové značky. Z pohledu sémantiky stránky není v některých případech použití HTML značek úplně ideální. Například některé nadpisy mají ve skutečnosti mnohem menší význam, než jaký je uveden. Jedná se ale především o drobné chyby. K problematice přístupnosti bych vytknul, že před vlastním obsahem každé stránky je umístěno devět poměrně velkých obrázků, které z pohledu informací nemají žádnou váhu. Obrázky jsou součástí vzhledu a ve stránce by být neměly.
Michal Kuchta: Obec Telnice má velmi zajímavé webové stránky, které na první pohled ukazují, jak lidé v obci žijí a jak to u nich vypadá. Mají funkční design a velmi dobré rozložení menu, fotografií, aktualit, pravý panel v duchu „nepřehlédněte, kalendář akcí“. Přestože je na hlavní stránce velké množství informací, tak díky vhodnému užití grafiky je stránka přehledná. Třešničkou na dortu je měnící se fotografie v záhlaví a velká fotografie na pozadí webu. Při čtení tak čtenář zažívá i jakousi virtuální procházku obcí.
 

Nové obce

Do Webparády posíláme v druhé polovině května dvě další obce: Černou v Pošumaví a Hlínu. Hlasovat pro svého favorita mezi těmito sedmi weby (Čížkov, Telnice, Bělov, Kašava, Poděšín, Černá v Pošumaví a Hlína) můžete v pátém kole až do 5. června. Stačí zaslat e-mail se jménem jedné obce pošlete na adresy jiri.chum@mvcr.cz, ivana.jungova@mvcr.cz. Uvítáme také tipy na další zajímavé internetové stránky měst a obcí.
 

Černá v Pošumaví

Úvodní stránka obce Černá v Pošumaví vysloveně láká k návštěvě obce a probouzí myšlenky na relaxaci. O něco níže si v oranžovém pruhu uprostřed můžete vybrat některou z volnočasových aktivit či si najít nejbližší akci v kalendáři akcí. Nechybí výhled počasí na příští dny. Je dobré, že střídající se obrázky lze také kdykoliv snadno povelem STOP zastavit. Zajímavá je rubrika Ke stažení, kde lze mimo jiné získat fotogalerie domů nebo publikace o obci. Vyplatí se zavítat i na speciální stránky věnované Kronice a historii obce. Vytváří je kronikář František Záhora a lze si dokonce nechat zasílat i RSS upozornění na nové aktualizace na webu. Nechybí ani videa a zvukové nahrávky. Na webu naleznete také diplomové práce se vztahem k obci či historii zaniklých obcí a osad.
 

Hlína

Hned v úvodu se nabízí zajímavá interaktivní prohlídka obce a okolí, podrobněji se s obcí lze seznámit i v rubrice Kronika, Hlína na fotkách. Stránky zaujmou převážně rozsahem aktivit místních spolků a zájmových aktivit, které jsou představeny opravdu podrobně. Ať už jsou to Hasiči, Výtvarný kroužek, Babinec či Divadlo v lesním prostředí. Nechybí ani fotogalerie s ukázkami činnosti Spolku žen Babince či výtvarných prací. Dokonce se v podrubrice Dobroty – recepty můžete nechat inspirovat některou z místních specialit. Naleznete i záznamy z představení Hlínských ochotníků. Celým webem navíc prolíná čilá diskuse ve formě komentářů pod články.

 

vytisknout  e-mailem