Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Fungování Ústředního krizového štábu se zjednoduší, rozhodnutí se budou přijímat na jednom místě

Konec duplicitního a nejasného rozhodování. Krizové řízení státu bude i v době pandemie opět pod kontrolou Ústředního krizového štábu, který bude vládě navrhovat řešení a nová opatření. 

Ministr vnitra Vít Rakušan dnes, 20. prosince 2021, jako předseda poprvé řídil Ústřední krizový štáb (ÚKŠ). Hlavní náplní prvního jednání bylo zjednodušení jeho struktury a vrácení boje proti pandemii zpátky pod hlavičku ÚKŠ. „Dnes jsme navrhli řešení, které nám okamžitě umožní fungovat jednodušeji a bez duplicit. Ukončíme tak situaci, kdy se rozhodovalo na více místech a byly tu struktury, které nespadaly do pyramidy krizového řízení,“ vysvětlil ministr vnitra a předseda ÚKŠ Vít Rakušan. Změny navrhne vládě ke schválení už tuto středu.

Pokud vláda návrhy schválí, stane se skupina tzv. covidových ministrů pracovní skupinou Bezpečnostní rady státu a Integrovaný centrální řídící tým se jako pracovní orgán zařadí do struktur ÚKŠ. Zanikne naopak Rada vlády pro zdravotní rizika, protože její role v krizovém rozhodování byla dle ministra vnitra nejasná. „Plníme slib, že krizové řízení zpřehledníme. Platí také, že informace o aktuální situaci a nových pravidlech budeme dávat s předstihem a budeme je jednoznačně vysvětlovat,“ dodal ministr vnitra s tím, že do budoucna čekají fungování ÚKŠ další změny.

ÚKŠ také zadal ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi úkol přijít ve středu s konkrétní sadou opatření, která budou platná po konci nouzového stavu. Cílem je co nejdříve občanům i podnikatelům vysvětlit, s jakými pravidly mohou v příštích dnech počítat.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations 

vytisknout  e-mailem