Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Foto-hádanka: Tipy od čtenáře

V čísle 15/2013 byla uveřejněna fotografie netradičního stojanu na kola ve tvaru kmene a ptali jsme se, kde v Čechách na něj můžete narazit. Správná odpověď byla, že se nachází u rozhledny U Jakuba na Havlově hoře nad Valtínovem, poblíž Dačic. Zaslala nám ji Alena Bauerová, které tímto k úspěšnému vyřešení foto-hádanky gratulujeme. Jaká turistická zajímavost či rozhledna stojí za návštěvu, více se dozvíte v rozhovoru s Alenou Bauerovou. 

Navštívila jste rozhlednu u svatého Jakuba? Která rozhledna u nás je podle vás nejhezčí?
Ano, rozhlednu U svatého Jakuba jsem navštívila spolu s manželem na konci července letošního roku, proto jsem také poznala stojan na kola, byla to vlastně náhoda. Rozhledny mám obecně velmi ráda, když je nějaká otevřená na trase, kudy jdu pěšky nebo jedu na kole, určitě se na ni podívám. Asi bych stěží mohla říci, která je nejhezčí, každá má trochu jiný charakter, mám ráda ty staré i ty moderní. Rozhlednu U sv. Jakuba mohu vřele doporučit. Kromě jiného zde mají návštěvníci možnost vyjádřit, co se jim na rozhledně líbí a co by zlepšili. Možná ještě jeden tip: v nejjižnější části jižních Čech ležící romantická zřícenina nejvýše položeného hradu v Čechách, strážního hradu Vítkova Hrádku (1 053 metrů nad mořem), kde se dá vystoupit na věž, ze které je úchvatný pohled na Lipno a okolí.

Jakou turistickou oblast u nás nejraději navštěvujete a doporučila byste nějakou zajímavost?
Zrovna nedávno jsme se bavili s přáteli, kteří bydlí v Rakousku, o tom, jak je Česká republika pestrá a kolik zajímavostí, historických památek a krásných přírodních koutů tady je. Místa návštěv a pobytů spíše střídám, ráda bych poznala co nejvíce. Letos mě okouzlila právě Česká Kanada se svými lesy, rybníky, loukami a zajímavými městečky a vesnicemi. Doporučila bych například Slavonice, kavárnu v Markvarci, nádherný hrad Landštejn s expozicí a programem. Za návštěvu stojí také kouzelná kavárna s galerií budíků Café Budík v Černovicích u Tábora, o které se vyjádřil jeden náš kamarád: „Abych se během jednoho týdne ocitl čtyřikrát v kavárně, to se mi tedy ještě opravdu nestalo.“ Obdivuji nápaditost, energii a odvahu lidí, kteří vytvářejí v malých obcích nové hodnoty.
 
Věnujete se cykloturistice? Zlepšily se turistické služby a infrastruktura pro cyklisty?
Ano, cykloturistice se věnuji, ale pouze rekreačně. Řekla bych, že podmínky pro turistiku včetně služeb se v České republice dost zlepšily, i když je ještě stále dost co vylepšovat. Přibyla spousta krásných cyklotras, šikovných servisů a myslím si, že se také obecně změnilo vnímání cykloturistiky, cyklisté nabyli jaksi na vážnosti. Třeba se povede za čas i to, že řidiči aut budou více ohleduplní a bude na silnicích bezpečněji pro všechny.
 
Co z časopisu Veřejná správa vás nejvíce inspiruje?
Na to je těžká odpověď. Své místo v časopise určitě mají odborné články, konzultace či informace, stejně tak jako zkušenosti jiných, příklady, nápady, inspirace. V každém případě je dobře, že Veřejná správa vychází.
 
připravila Ivana Jungová
 

vytisknout  e-mailem