Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Doplatek valorizace v roce 2023

Dne 1. ledna 2023 nabude účinnosti nařízení vlády č. 290/2022 Sb., o výši všeobecného vyměřovacího základu za rok 2021, přepočítacího koeficientu pro úpravu všeobecného vyměřovacího základu za rok 2021, redukčních hranic pro stanovení výpočtového základu pro rok 2023 a základní výměry důchodu stanovené pro rok 2023 a o zvýšení důchodů v roce 2023 (dále též „valorizaci“), podle kterého dojde ke zvýšení důchodů a výsluhových příspěvků v roce 2023.

Stejně jako v loňském roce média přinášejí informace o jednorázovém doplatku valorizace coby kompenzace za to, že každý důchodce má jiný výplatní den důchodu s tím, že doplatek je součástí lednové valorizace a jde o poměrnou část valorizovaného důchodu za období od 1. ledna 2023 do dne, který předchází výplatnímu termínu důchodu.

Odbor sociálního zabezpečení Ministerstva vnitra připomíná, že uvedená praxe se týká pouze klientů, kterým vyplácí důchod Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která jako jeden z plátců dávek důchodového pojištění vyplácí podle § 116 odst. 1 zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, důchody dopředu v pravidelných měsíčních lhůtách určených plátcem důchodu. Klienti ČSSZ tak mají své důchody vyplácené v různých termínech rozložených do průběhu celého kalendářního měsíce.

Uvedený doplatek valorizace tak nenáleží příjemci důchodu, který vyplácí orgán sociálního zabezpečení Ministerstva vnitra. Důvodem tohoto rozdílného postupu je různá právní úprava lhůt pro výplatu důchodu, neboť důchody příslušníků ozbrojených sil se podle § 117 zákona č. 582/1991 Sb. vyplácejí ve stanoveném výplatním termínu na běžný kalendářní měsíc, tj. od 1. dne kalendářního měsíce do posledního dne kalendářního měsíce. V uplynulých letech tak příjemci důchodů i výsluhového příspěvku obdrželi ve výplatním termínu v lednu každého roku valorizovanou dávku již od prvního ledna.

  

vytisknout  e-mailem