Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Díky programu MEDEVAC přiletělo na léčení pět dospělých Libyjců

Pět dospělých Libyjců, kteří se budou v Česku léčit v rámci humanitárního programu MEDEVAC, přiletělo v pondělí 12. prosince 2011 do Prahy. Všichni pacienti, kteří byli v Libyi zraněni během válečného konfliktu, by měli podstoupit chirurgické zákroky ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.  

 "Oceňuji, že jsme dokázali adekvátně zareagovat a nabídnout léčbu i dospělým pacientům. Věřím, že naše pomoc přispěje i k budoucím dobrým vztahům s touto zemí," řekl první náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška, který se do Tripolisu vypravil společně s dalšími představiteli resortu a ministerstev zahraničních věcí a zdravotnictví. Doprovázel je také ošetřující lékař z Všeobecné fakultní nemocnice.
 
Pacienti byli vybráni ve spolupráci českého zastupitelského úřadu v Libyi, zúčastněných nemocnic v Tripolisu a českého lékaře vyslaného do Libye Všeobecnou fakultní nemocnicí.
 
Program doposud sloužil především k léčbě vážně nemocných dětí z válkou či jinými krizemi postižených oblastí, kterým nebylo možné zajistit léčbu v místních podmínkách. Jeho pokračování v této mimořádné podobě, kdy byla pomoc nabídnuta dospělým pacientům, schválila vláda na konci listopadu letošního roku.
 
Program MEDEVAC spravuje Ministerstvo vnitra ve spolupráci s ministerstvy zahraničních věcí, zdravotnictví a obrany. Program funguje od roku 1993, kdy vznikl jako reakce na válečný konflikt v Bosně a Hercegovině následovaný válečným konfliktem v Kosovu. Rozšíření pomoci do severní Afriky schválila vláda na návrh Ministerstva vnitra v červnu letošního roku.

 

vytisknout  e-mailem