Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Design i vtip

Představme si dva vítěze Parádního webu, které za stránky či video získaly Cenu redakce časopisu Veřejná správa.
 
Stránky jsou aktualizované prakticky denně, uvádí starosta obce Jesenice Pavel Smutný.

Pavel Smutný, starosta obce JesenicePavel Smutný, starosta obce Jesenice
Jak vznikalo nynější pojetí webových stránek obce Jesenice? Podílí se na aktualizaci webu i občanská či zájmová sdružení a zaměstnanci úřadu?
V širším kruhu jsme vybírali design webu. Vlastní strukturu stránek jsme vytvářeli ve spolupráci se zaměstnanci obecního úřadu tak, aby nechyběla žádná důležitá agenda. Chtěli jsme dát prostor i firmám z naší obce a zájmovým sdružením, součástí internetových stránek je tak i katalog firem z Jesenice. Do něho si každý může svoji firmu či sdružení přidat sám, vložení je jednoduché a zdarma. Stránky jsou aktualizované prakticky denně o nové články, pozvánky a informace, a to jedním zaměstnancem našeho úřadu.
 
Web nabízí i možnost diskuse se zástupci obce prostřednictvím diskusního fóra. Jaké s ním máte zkušenosti?
V diskusním fóru je možné veřejně klást věcné dotazy přímo představitelům vedení obce a s naší reakcí se tak může seznámit široká veřejnost. Tedy zkušenost je pozitivní.

Na YouTube kanálu zveřejňujete videozáznamy ze zasedání zastupitelstva, uvažujete i o zařazování multimédií z dění v obci? Jak jste spokojeni s profilem obce na Facebooku, budete komunikaci s občany touto formou dále rozvíjet?
Na webu je k dispozici přehledně členěná fotogalerie z různých akcí a událostí. Tu pravidelně doplňujeme a aktualizujeme. Plánujeme ji dále rozšířit o videozáznamy, doufám, že se nám to podaří od letošního roku. Facebook obce slouží jako doplněk našich internetových stránek, prostřednictvím kterého zveřejňujeme nadcházející akce, fotografie a důležité informace pro občany.
 
Jakým směrem se bude web dále ubírat? Chystáte v nejbližší době nějaké novinky či vylepšení?
Webové stránky stále průběžně doplňujeme o nové funkce. V posledním půlroce jsme našim občanům prostřednictvím webových stránek umožnili využívat funkce geoportálu naší obce, kde jednoduše zjistí, například v jakém možném funkčním využití podle platného územního plánu se nachází konkrétní pozemek nebo rozmístění kontejnerových stání na tříděný odpad a podobně. Od letošního roku budeme na webových stránkách obce zveřejňovat všechny smlouvy uzavřené obcí.

Budeme se snažit o další nejen vtipnou propagaci dobrého jména obce Modlany, říká místostarosta Karel Secký.
 
Jak video vzniklo?
Karel Secký, místostarosta obce ModlanyKarel Secký, místostarosta obce Modlany
Bylo vytvořeno na základě spolupráce s místní agenturou, která nám akce, které pořádá obec a místní sdružení, od roku 2012 dokumentuje. Nápad uspořádat takovou lidovou zábavu přišel ode mě, kdy jsem se pokusil reagovat na prosby místních spoluobyvatel a svých kamarádů ze sportovního prostředí. Tepláková zábava je ve znamení místní produkce, to znamená, že živou hudbu jsme obstarali sami a taktéž jsme nevyužili služby moderátora. Letos již u nás proběhl Filmový ples, kde je atmosféra poněkud „slavnostnější“. Videoreportáž z této akce nemáme, neboť se nám honorář firmy nevešel do rozpočtu.
 
Pro dokumentaci místního dění vybíráte pouze některé akce? Kdo pro obec vytváří tyto reportáže?
Ano, vybíráme. Především pořizujeme záznamy z tradičních akcí, jako jsou pálení čarodějnic, dětský den, guláš party, pivní borec, tepláková zábava, maškarní ples pro děti a pásmo koncertů v místním kostele. Reportáže vytváří místní agentura.
 
Jak vnímáte tento trend informovat o životě v obci i prostřednictvím multimédií či sociálních sítí? Co přináší obci přítomnost na Facebooku?
Na Facebooku máme založený profil jako obec, nicméně veškeré akce propaguji na svém soukromém profilu. Modlany jsou tak malé, že tento přínos pro interaktivní diskusi postačí na webových stránkách, případně se skoro všichni známe.
 
Budete v nejbližší době rozšiřovat rubriku Videogalerie, případně inovovat webové stránky?
Rubriku budeme rozšiřovat podle výše uvedeného a také finančních možností. Ocenění redakce Veřejné správy nás velmi motivuje a budeme se snažit o další nejen vtipnou propagaci dobrého jména obce Modlany.

Ivana Jungová

vytisknout  e-mailem