Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Datové schránky rozšiřují okruh svých uživatelů

Od 1. října 2017 se rozšířil okruh subjektů, kterým je automaticky zřízena datová schránka určená nejen pro komunikaci s úřady. Vedle všech orgánů veřejné moci, právnických osob zapsaných v obchodním rejstříku, notářů, exekutorů, advokátů, daňových poradců a insolvenčních správců tak nově bude datové schránky používat i téměř 1200 statutárních auditorů vedených v seznamu Komory auditorů České republiky. 

Systém datových schránek slouží od roku 2009 jako zaručený kanál pro komunikaci s veřejnou správou i mezi orgány veřejné moci navzájem.  Do současné doby bylo systémem odesláno téměř půl miliardy datových zpráv a počet zřízených datových schránek přesáhl 840 tisíc.

Elektronická podání je možné posílat bez další nutnosti stvrzení elektronickým podpisem nebo dalšího prokazování totožnosti. Datové zprávy plně nahrazují doporučené dopisy a jsou pro všechny uživatele zdarma.

Přihlášení do datové schránky slouží také jako identifikační prostředek k řadě služeb. Kromě možnosti přístupu ke službám ePortálu České správy sociálního zabezpečení nebo daňového portálu je možné tímto způsobem získat  zdarma v elektronické podobě výpisy, které vydávají v papírové podobě za poplatek kontaktní místa Czech POINT.

 

vytisknout  e-mailem