Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Čtvrtletní zpráva o migraci za 4. čtvrtletí 2020

Ministerstvo vnitra vydalo čtvrtletní zprávu o situaci v oblasti migrace v ČR a na migračních trasách do EU, nově i se statistickou přílohu. Zpráva obsahuje statistiky cizinců legálně pobývajících v ČR, data týkající se mezinárodní ochrany a informace o počtech osob migrujících v rámci tří hlavních migračních tras do EU - východní, centrální a západní středomořské trasy. 

Ve čtvrtém čtvrtletí byl opět zaznamenán nárůst dlouhodobě či trvale pobývajících cizinců, ke konci prosince bylo v ČR registrováno 634 790 cizinců.​ Celkově meziročně vzrostl počet cizinců s registrovaným pobytem v ČR o 38 909. Oproti roku 2019 klesl v roce 2020 počet osob, které v ČR požádaly o mezinárodní ochranu, a to o téměř 40 %. V loňském roce bylo evidováno celkem 1 164 žádostí, nejvíce od občanů Ukrajiny.

Po částečném přerušení příjezdů migrantů během první poloviny roku 2020 došlo v jeho druhé polovině k jejich postupnému navyšování, a to zejména na centrální středomořské a západní středomořské migrační trase. Na východní středomořské trase byla i nadále migrační aktivita nízká. Během roku 2020 přicestovalo do Evropy nelegálně celkem 95 072 migrantů, což je o 17 % méně než v roce 2019. Migrační aktivita na balkánské migrační trase byla na velmi nízké úrovni, meziročně přibližně o 80 % nižší. Na centrální středomořské trase do Itálie byl v roce 2020 zaznamenán přibližně trojnásobný nárůst příjezdů oproti loňskému roku, kdy však byly počty příchozích velmi nízké. Po západní středomořské trase do Španělska přicestovalo nelegálně meziročně o 30 % více. Stěžejní podíl na této skutečnosti měl především neobvykle vysoký počet příjezdů migrantů na Kanárské ostrovy v druhé polovině roku.

  

vytisknout  e-mailem