Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Chovanec: zakročili jsme proti drogové kriminalitě a budeme v tom pokračovat

Přes 400 obviněných, 60 odhalených varen metamfetaminu, stejné množství pěstíren marihuany. To je prozatímní bilance masivní dvouměsíční policejní aktivity proti výrobcům a distributorům drog. O výsledcích akcí informoval ministr vnitra Milan Chovanec spolu s policejním prezidentem plk. Tomášem Tuhým dnes, v pátek 27. června 2014. 

Podle ministra vnitra Milana Chovance jde pouze o začátek a další akce budou následovat. „Pro nás není normální, aby na každé venkovské diskotéce byly dětem k dispozici drogy, proto jsme zakročili. Bude to dlouhý a drahý boj, ale rozhodli jsme se ho vyhrát,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec s tím, že v Česku se nachází stále více varen pervitinu, který jde hlavně do Německa. Také proto už se sešel s bavorským ministrem vnitra a následovat budou schůzky s ministry Saska a Vietnamu. „Děkuji policii za současnou aktivitu, potěšil mě i včerejší zásah na Moravě, kde bylo zadrženo kolem půl tuny marihuany. Zatímco v minulosti stát v boji proti drogám zaspal, my chceme s policejním prezidentem Tuhým přidat, hledat nové nástroje k boji, a hlavně být efektivní,“ doplnil Milan Chovanec.
 
V Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém nebo Jihomoravském kraji policisté při desítkách akcí kontrolovali řidiče i objekty včetně asijských tržnic, protože přes 80 % hraničních záchytů drog v SRN má s tržnicemi spojitost. Zatím obvinili 429 lidí, z toho 108 cizinců, a zajistili 16 kilogramů metamfetaminu, 15 tisíc rostlin konopí, 43 kilogramů marihuany a 306 270 tablet léků s pseudoefedrinem. „Zadržené drogy i stovky obviněných jsou výsledkem dvouměsíční práce policistů. Zašli jsme na hranu sil a našich možností, ale dosažené výsledky nám ukazují, jak reálně vypadá stav drogové scény u nás,“ doplnil policejní prezident plk. Tomáš Tuhý s tím, že letos se drogové kriminalitě věnuje o 150 policistů více než loni, celkem pak 600 policistů a celníků.
 
Protidrogových policistů přibývá
Součástí zátahů byla i akce Národní protidrogové centrály „Softis“. S policisty z Bulharska, Polska, Velké Británie a SRN se jí v květnu podařilo rozkrýt a zadržet skupinu sedmi mužů z Bulharska, Vietnamu a České republiky, kteří nelegálně dováželi a prodávali léky s pseudoefedrinem. Do Česka jich dovezli 322 kilogramů. Policie pachatele obvinila a hrozí jim 12 let vězení.
 
Důsledné vymáhání všech typů drogové kriminality je pro rok 2014 prioritou vnitra i policie. Dojde k:
  • posílení policistů v problémových oblastech, např. o 150 specialistů NPC v regionech,
  • k posílení policejní, justiční a mezinárodní spolupráce (přeshraniční výměna informací, společné hlídky a pátrací a vyšetřovací týmy, využívání prostředků skrytého vyšetřování, společná centra policejní spolupráce atd.),
  • k intenzivním koordinovaným opatřením všech kontrolních a regulačních orgánů státu, tedy policie, Celní správy, hasičů a ČOI.
 
 
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations


 

vytisknout  e-mailem