Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Česko pokračuje v „pomoci na místě“. Projekty resortu vnitra pomohou s ochranou hranic i prevencí nelegální migrace do EU

Program Ministerstva vnitra Pomoc na místě opět pomůže řešit obtížnou situaci s migrací a uprchlíky v zahraničí. Půjde o čtyři peněžní dary v celkové hodnotě 100 mil. Kč na podporu ochrany hranic i uprchlíků v zemích zásadně postižených nelegální migrací. 

Čtyři projekty, čtyři konkrétní pomoci, které přispějí k lepší ochraně hranic či stabilizaci situace uprchlíků v Pobřeží slonoviny, Rwandě, Afghánistánu a Mauretánii. Vláda dnes, 12. června 2024, schválila další etapu programu Ministerstva vnitra Pomoc na místě pro letošní rok. Tento program je jeden ze způsobů zahraniční podpory, kterým se Česko podílí na prevenci nelegální migrace do EU a reaguje na obtížnou migrační a azylovou situaci v Evropě i ve světě.

První dar ve výši 25 mil. Kč pro Mezinárodní centrum pro rozvoj migračních politik podpoří ochranu hranic a prevenci nelegální migrace a obchodování s lidmi v Pobřeží slonoviny. „Pobřeží slonoviny je jednou z hlavních zemí, odkud odcházejí nelegální migranti na středomořské trase. Její hranice je snadno propustná a kvete u ní pašování migrantů. Proto např. posílíme kapacitu hraničních přechodů na severu země,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že to mimo jiné přispěje k prevenci nelegální migrace do EU.

Další tři dary, každý v hodnotě 25 mil. Kč, míří k Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Konkrétně na stabilizaci uprchlíků ve Rwandě, kde přiliv žadatelů o azyl neustává a země má například problém s poskytováním urgentní zdravotní péče. Afghánistánu, který zase čelí návratu půl milionu svých občanů z Pákistánu, dar pomůže s prevencí dalších migračních pohybů. Stejný cíl má dar pro Mauretánii, která se potýká především s množstvím migrantů z Mali.

V rámci programu Pomoc na místě už Česko letos pomohlo Tunisku a Řecku. Více o pomoci včetně letošních priorit programu najdete zde.

Adam Rözler
odbor komunikace Ministerstva vnitra
12. 6. 2024

vytisknout  e-mailem