Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Česká republika podporuje návrh na posílení Frontexu

V Bruselu se dnes, 4. prosince 2015, uskutečnilo další jednání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci. Za Českou republiku zde vyjednával ministr vnitra Milan Chovanec. Hlavními projednávanými tématy byly migrační krize a migrace všeobecně. Rada se zabývala také zhodnocením zavádění už přijatých opatření, posílením Frontexu a ostrahou vnější hranice.  

Na jednání padl návrh na posílení Frontexu, který by se stal jakousi mezinárodní policií. Ta by mohla zasahovat v místech, kde by selhávaly členské státy a byl by velký nápor migrantů. Frontex by tak získal mnohem větší pravomoci, ale znamenalo by to postupnou změnu legislativy,“ uvedl Milan Chovanec s tím, že se dnes jednání podařilo posunout správným směrem.

Na programu měla rada také diskusi o trvalém relokačním mechanismu a hotspotech. Stále platí, že Česká republika má k celému návrhu zásadní a trvající výhrady. Řecko a Itálie v úsilí zavést hotspoty jednoznačně selhávají. Ze 160 tisíc lidí, jejichž realokaci si Evropa odhlasovala, se jich podařilo realokovat pouze 160,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.

Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem