Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Avízo - Třeboňský seminář k problematice záchrany vzácných archiválií

Ve dnech 10. až 13. září 2013 se v Třeboni uskuteční seminář pracovní skupiny pro prevenci živelních katastrof v archivech (European Working Group on Disaster Prevention). Přednášky špičkových odborníků z České republiky, Německa a Polska umožní všem účastníkům podrobně se seznámit s problematikou krizového plánování v archivech a získat praktické zkušenost s organizováním záchranných prací. Součástí tematických bloků budou i ukázky technik záchrany a restaurování cenných archivních materiálů.  

Slavnostní zahájení celé akce proběhne za účasti náměstka ministra vnitra pro veřejnou správu a legislativu Ondřeje Veselského, hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly, starosty pořádajícího města Třeboně Jiřího Houdka a dalších významných hostů v úterý 10. září v 9.30 hod. ve Schwarzenberském sále třeboňského zámku. Pak již bude následovat odborný program, který vyvrcholí každý den po 15. hodině praktickými ukázkami vztahujícími se k předchozím teoretickým blokům. Součástí těchto ukázek bude vedle způsobu nakládání s poškozenými archiváliemi a způsobu jejich záchrany i simulace následků živelní pohromy a organizace záchranných prací.
 
Vedle problematiky krizového plánu jako účinného prostředku pro minimalizaci ztrát cenných archiválií během přírodních katastrof a jiných mimořádných událostí bude součástí přednášek kupříkladu záchrana a restaurování fotografických archiválií, speciální vysoušecí techniky pro papírové dokumenty nebo různé způsoby ochrany archivních památek před škodlivými vlivy. Důležitým bodem programu bude také výměna zkušeností z minulých událostí, které prověřily připravenost archivů na mimořádné situace.
 
Na akci vyžadujeme akreditaci, po domluvě je možné navštívit odborné semináře i praktické ukázky. Žádosti o akreditaci zasílejte, prosím, na kontaktní e-mail bretislav.oliva@mvcr.cz do 9. 9. 2013 20.00 hodin. V případě zájmu Vám zašleme kompletní program semináře. 
Seminář prevence živelních katastrof v archivech
kdy
úterý 10. 9. 2013
čas
9.30 hodin
kde
Zámek 115, 379 01 Třeboň

vytisknout  e-mailem