Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Medaile Za zásluhy o české archivnictví

Medaile „Za zásluhy o české archivnictví byla zřízena Nařízením Ministerstva vnitra č. 39 ze dne 9. prosince 2005 jako ocenění osob, které se zasloužily o rozvoj českého archivnictví (viz příloha). Autorem medaile je akademický sochař Michal Vítanovský. Diplom, který je certifikátem o udělení medaile, navrhla Šárka Macková.
 
Slavnostní ceremoniál udělení medaile se koná obvykle 1x ročně v budově Národního archivu na Chodovci za osobní účasti ministra vnitra a jeho náměstka pro veřejnou správu a legislativu. Jelikož ocenění je určeno i pro zahraniční odborníky, kteří se nemohou vždy ceremoniálu zúčastnit osobně, byla medaile předána v několika případech prostřednictvím českých zastupitelských úřadů.
 
Medaile byly uděleny poprvé v říjnu 2006, kdy ministr vnitra ocenil 21 odborníků. Tehdy byla jedna medaile udělena výjimečně „In memoriam“. V roce 2007 byly medaile poprvé a dosud naposledy uděleny dvakrát. Kromě dubnového ceremoniálu se v říjnu téhož roku konalo mimořádné udílení medailí, které se uskutečnilo v souvislosti s dokončením a slavnostním otevřením nové budovy Moravského zemského archivu v Brně.
  
Od roku 2006 bylo uděleno celkem 176 medailí „Za zásluhy o české archivnictví“, 23 z nich obdrželi zahraniční laureáti. Slavnostní akt předání medailí se v letošním roce uskuteční již podesáté. Úplný přehled oceněných osob je uveden v příloze.

vytisknout  e-mailem