Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Anděl na jedno kliknutí

Jakým směrem se budou ubírat internetové stránky Křtin a jak se městysu osvědčily sociální sítě?
Výzdoba Santiniho chrámu ve Křtinách. Foto: Radoslav Bernat.Výzdoba Santiniho chrámu ve Křtinách. Foto: Radoslav Bernat.
 
V letošní Webparádě stránky Křtin nadchly porotce přehledností a také rozvržením stránek do sekcí Pro občana, Pro turisty a Pro poutníky (viz rubrika Projekty ve Veřejné správě číslo 14/2013). Uvažují ve Křtinách o zavedení diskusního fóra? „Otázkou je, jak by diskuse byla využívaná, při pohledu na některé stránky se mi zdá, že se většinou moc nediskutuje. Provoz fóra je značně náročný na správce, který ho moderuje. Diskuse také mohou sklouznout k osobním útokům,“ podotýká Marek Rada, správce webu. Martin Habáň z firmy, která navrhla design křtinských stránek, doplňuje: „Hodně se také spamuje a není jednoduché tomu zabránit, i při využití nástrojů, jako je captcha systém. Problémem také je, že často nejde ani tak o diskusi, ale pouze o kritiku. Za lepší způsob považuji, pokud dotyčný přijde s dotazem či připomínkou na zastupitelstvo, než aby zástupce obce sepisoval obšírná vysvětlení na internet.“ To potvrzuje i Marek Rada: „Fórum funguje spíše u větších měst, ale u vesnic je lepší dělat politiku na návsi, ostatně nejvíce podnětů člověk získá tím, že se s někým potká.“


Trendy a inovace

Křtiny by chtěly zpřehlednit kalendář akcí. V nynějším pojetí aktualita s pozvánkou rychle zmizí, neboť je vystřídána novější zprávou. „Řešil by to kalendář, kde by bylo možné kliknout na datum a zjistit si akci na ten den. Na to, že jsme malá vesnice, se toho u nás hodně děje a tak je aktualita přesunuta do archivu příliš brzo,“ upřesňuje Marek Rada. I v současné době je ale možné vyčlenit jednu hlavní aktualitu, která je důležitější než ostatní, například advent, Den Křtin, a může tak zůstat v záhlaví delší dobu. Z akcí si můžete prohlédnout i fotografie, ať již na webu Křtinského kalendáře, provozovaného místními spolky, nebo na stránkách městyse v rubrice Ze života obceStalo se. Městys ale plánuje pro ně vyčlenit speciální rubriku Fotogalerie. Není však jednoduché sehnat vždy kvalitní snímky, úřad nemá fotografa, který by jim pravidelně dokumentoval kulturní a společenské události.

Zajímavým grafickým prvkem jsou také obrázky v záhlaví, které na úvodní straně okamžitě upoutají pozornost. Marek Rada k tomu poznamenává: „Slouží vlastně jako výkladní skříň do městyse. K obrázkům vymýšlíme krátké slogany. Chtěli jsme přitom, aby Křtiny reprezentovalo na webu více věcí, nejenom hlavní dominanty, jako je Santiniho kostel, proto se zde mění několik obrázků.“ Nestálo by zato záhlaví udělat proklikávací? Podle Martina Habáně jdou weby trochu jinou cestou: „Klikat do záhlaví, to se dělalo spíše dříve. Takhle jsou to reklamní upoutávky na pilíře Křtin.“

Marek Rada by rád do budoucna na stránky umístil virtuální prohlídku kostela, propojenou s flashovou animací, aby si uživatel mohl zjistit podrobné informace k soše či fresce, tedy o jakého svatého se jedná či co daný výjev představuje. „Existuje diplomová práce studenta na Masarykově univerzitě, která se zabývá výzdobou kostela a ta by se dala využít. Aplikace by pak mohla být přístupná z tabletu či chytrého telefonu,“ upřesňuje Marek Rada. Přes léto byla rozšířena sekce Pro poutníky, přibyly informace o ostatních duchovních místech. Web poradí i v tom, jak se nejlépe dostat ze Křtin do centra Brna. Vybrat si můžete z varianty Pěšky, Na kole, Integrovanou dopravou či Autem a k dispozici je tak kompletní servis, včetně již nalezeného spojení, vyznačené trasy na mapě a dalších tipů. Zároveň je možné si mapu stáhnout do GPS navigací.

Křtiny fungují již nějakou dobu také na sociálních sítích a lidé si to pochvalují. Z Facebooku se dostává čtyřicet procent uživatelů na stránky Křtin. Martin Habáň spatřuje největší výhodu v tom, že se daleko snáze šíří povědomí o akcích, jakmile na Facebooku dáte „sdílet” nebo „líbí se mi”, objeví se na vaší zdi. Profil na Facebooku mají i další subjekty ve Křtinách, například Křtinský ochotnický výkvět – KŘOVÝ, občanské sdružení Horní mlýn, Skaut, Školní lesní podnik či zámek. Tím se informace o akcích propojí. „Facebook dělá mnohem jednodušeji to, co dělám jako správce, že se snažím sledovat internet, a když uvidím web, týkající se Křtin, umístím odkaz na stránky,“ dodává Marek Rada. „Koneckonců je na sociálních sítích i diskuse, která na webu není,“ uzavírá Martin Habáň.

Ivana Jungová

vytisknout  e-mailem