Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zelené karty

Informace pro žadatele o zelenou kartu 

English English

Co je Zelená karta?

Zelená karta usnadňuje přístup na trh práce cizincům z vybraných zemí, kteří mají kvalifikaci, po které je v České republice poptávka. Místa vhodná pro zelené karty jsou zejména ta, která se nedaří obsadit pracovníky z České republiky nebo EU.

Zelená karta je tedy povolení k dlouhodobému pobytu za účelem zaměstnání na území ČR ve zvláštních případech. Cizinec, který má zelenou kartu vydanou na konkrétní pracovní místo, je oprávněn:
  • pobývat na území České republiky a
  • pracovat na pracovním místě, na které byla zelená karta vydána.
Zelená karta tedy spojuje povolení k pobytu i povolení k zaměstnání.
 
Existují tři typy zelených karet: 
  • typ A: pro kvalifikované pracovníky s vysokoškolským vzděláním a klíčový personál
  • typ B: pro pracovníky na pracovních pozicích minimálně s požadavkem vyučen
  • typ C: pro ostatní pracovníky
     
Platnost zelené karty je 2-3 roky.

 
Zelenou kartu typu A a B je možné prodloužit, nicméně Zelenou kartu C prodloužit NELZE.
 
Legislativně je projekt „Zelených karet“ ve vnitrostátním právu upraven zákonem č.  382/2008 Sb., kterým se mění zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.
    
Projekt je zacílen na občany vybraných třetích zemí, jejichž seznam je stanoven vyhláškou Ministerstva vnitra č. 29/2013 Sb. (pdf, 515 kB)

Občané těchto zemí jsou oprávněni požádat o vydání zelené karty typu „A“, „B“ nebo „C“: Albánská republika, Andorské knížectví, Antigua a Barbuda, Argentinská republika, Australské společenství, Bahamské společenství, Barbados, Bolívarská republika Venezuela, Bosna a Hercegovina, Brazilská federativní republika, Brunejský sultanát, Černá Hora, Federace Sv. Kryštofa a Nevise, Guatemalská republika, Honduraská republika, Chilská republika, Chorvatská republika, Japonsko, Kanada, Korejská republika, Kostarická republika, Makedonská republika, Malajsie, Mauricijská republika, Monacké knížectví, Nikaragujská republika, Nový Zéland, Panamská republika, Paraguayská republika, Salvadorská republika, Sanmarinská republika, Seychelská republika, Singapurská republika, Spojené státy americké, Spojené státy mexické, Srbská republika, Stát Izrael, Svatý stolec, Tchaj-wan, Ukrajina, Uruguayská východní republika, Zvláštní administrativní oblast Číny Hong-kong, Zvláštní administrativní oblast Číny Macao.
 
O vydání zelené karty typu „A“ je oprávněn požádat cizinec, který je státním občanem Arménské republiky, Ázerbájdžánské republiky, Běloruské republiky, Čínské lidové republiky, Ekvádorské republiky, Filipínské republiky, Gruzie, Indické republiky, Indonéské republiky, Jihoafrické republiky, Kolumbijské republiky, Marockého království, Moldavské republiky, Mongolska, Peruánské republiky, Republiky Kazachstán, Ruské federace, Senegalské republiky, Spojených arabských emirátů, Thajského království, Turecké republiky.
 

Vzhledem k tomu, že je Zelená karta vydávána na specifickou pozici určité osobě, není v jejím rámci možná změna zaměstnavatele. Během prvního roku pobytu na území ČR musí cizinec v případě změny zaměstnavatele zažádat o novou Zelenou kartu na zastupitelském úřadě v zahraničí.

Po uplynutí jednoho roku pobytu je cizinec, kterému byla vydána Zelená karta oprávněn na území ČR požádat o vydání povolení k dlouhodobému pobytu za jiným účelem.

 


Odbor azylové a migrační politiky, 26. 10. 2012

vytisknout  e-mailem