Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Otevřená aplikace pro spisovou službu

Projekt open-source spisové služby pro veřejnou správu 

Na internetové stránce projektu otevřené spisové služby jsou k dispozici informace a aktuální verze aplikace (počítačového programu) spisové služby určené v současnosti původcům uvedeným v § 63 odst. 2 zákona č. 499/2004 Sb., o archivnictví a spisové službě, v platném znění, pro výkon spisové služby v listinné podobě (elektronickou evidenci dokumentů) dle tohoto zákona.
 
Aplikace je součástí projektu realizovaného Společností pro výzkum a podporu Open Source, občanského sdružení při FJFI ČVUT, ve spolupráci s Ministerstvem vnitra, zaměřeným na vyžívání softwaru s otevřeným zdrojovým kódem (open source software (OSS), též Free/Libre/Open Source Software (FLOSS)) ve veřejné správě. Cílem projektu je poskytnout veřejné správě a dalším subjektům v ČR kvalitní otevřený nástroj pro usnadnění zajištění zákonných povinností. Jedná se také o první podobný projekt v České republice. Aplikace je volně k dispozici a šířena nejen do veřejné správy na základě podmínek open-source licence Evropské komise - Veřejné licence Evropské unie v.1.1 (EUPL).

Aplikace je určena především veřejné a státní správě - městům, obcím, archivům a dalším institucím. Nicméně jde o open-source aplikaci a používat ji mohou i jiné subjekty v rámci ČR i zahraničí. Za používání aplikace se neplatí žádné poplatky. Navíc lze program libovolně upravovat dle vlastních potřeb, dále jej rozšiřovat nebo napojovat na vaši stávající IT infrastrukturu.
 
Další úpravy a rozvoj aplikace se zaměřují na rozšiřování funkcionalit souvisejících se zpracováváním elektronických dokumentů, resp. výkonem spisové služby v elektronické podobě v elektronickém systému spisové služby dle zákona, včetně implementace Národního standardu pro elektronické systémy spisové služby.
 
V rámci projektu jsou veřejné správě (původcům) např. zpřístupňovány i informace o poskytovatelích služeb podpory k tomuto softwaru.
  
 
Související odkazy a dokumenty:

vytisknout  e-mailem